Wernisaż wystawy fotograficznej Marka Mżyka.

wystawa marka mżyka żywiec

Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na wystawę fotografii ,,Jutro nie mieści się w głowie” Marka Mżyka. Wernisaż odbędzie się 18 lutego o godz. 12.00 w salach wystaw czasowych.

Wystawa fotograficzna ,,Jutro nie mieści się w głowie''

Poetycko-fotograficzna refleksja na temat strachu, niepewności, poczucia zagrożenia. Zdjęcia ilustrowane cytatami z „Dzienników Pandemicznych”, które pisaliśmy wraz z przyjaciółmi podczas pierwszego zamknięcia, wiosną dwa tysiące dwudziestego roku. Wszyscy pamiętamy to nasze zagubienie, tę nieznajomość jutra i późniejsze tych stanów oswajanie.
Nikt nie wiedział, co wydarzy się następnego dnia.
Po dwóch latach uznaliśmy, że globalna zaraza jest częścią rzeczywistości, z którą trzeba się pogodzić. Liczby, budzące wcześniej przerażenie spowszedniały. Nastała niepiękna, ale jednak normalność.
Ta wystawa miała być przypomnieniem czasów, kiedy wprowadzaliśmy w życie nowe obyczaje, nie wiedząc jak świat będzie wyglądał za tydzień, miesiąc, dwa lata…
Rok temu świat wykonał kolejne salto. Pandemią, mimo że nadal jest wśród nas, przestaliśmy się zajmować.
Powrócił strach, zagrożenie i niepewność.
Jutro nadal nie mieści się w głowie i nie mamy pojęcia, czy cokolwiek jeszcze od nas zależy, choć wszyscy staramy się coś robić.
Nie musiałem zmieniać fotografii ani podpisów-cytatów pod nimi. Nastały czasy, w których stan niepewności stał się normą. Ukrywamy ten fakt przed sobą, maskujemy chwilowymi radościami i złudzeniem, że nic nie ulegnie zmianie w ustabilizowanym świecie.
I coraz trudniej oddzielić nam złudzenia od rzeczywistości. Pragnienia od wydarzeń. Sny od informacji. Odbicia w lustrze od krajobrazu za oknem.
Może to w ogóle nie jest konieczne?

Kim jest Marek Mżyk?

Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej oraz podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z zamiłowania fotograf. Publikował opowiadania i reportaże w magazynach “Góry”, “Poznaj Świat”, “Zew Północy”, “Jaskinie” . Współautor książki „Jutro nie mieści się w głowie”.
Fotografią zajmuje się od wielu lat, wykorzystując w pracy tradycyjną technikę analogową. W obszarze jego fotograficznych zainteresowań znajduje się zarówno fotografia uliczna, jak również  pejzaż i martwa natura. Wstawiał swoje fotografie w galeriach: B&B w Bielsku-Białej, Stacja Artystyczna Rynek w Gliwicach (wystawa „Jutro nie mieści się w głowie”), Na Ucieche w Zawoi (wystawa „Caledonia. Szkocki pejzaż tradycyjny”), Klub Rajza w Katowicach (wystawa „Grenlandia”)
Wydana w 2020 roku książka „Jutro nie mieści się w głowie”, stała się inspiracją do wystawy o tym samym tytule. Ekspozycja prezentowana była wcześniej w galeriach B&B w Bielsku-Białej oraz w Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach.

wystawa marka mżyka żywiec

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt