Węgierska Górka: Msza Święta w intencji Ojczyzny.

msza święta węgierska górka

Wójt oraz Rada Gminy Węgierska Górka zapraszają na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Węgierska Górka, która odbędzie się 3 maja 2023 r. o godz. 11:30 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce.

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791. Autorami byli Król Stanisław August Poniatowski (po obradach ją podpisał), Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Konstytucja wprowadzała:

  • trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
  • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.

Rękopis Konstytucji 3 maja jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Obchody Święta Konstytucji 3 maja

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

Szczegółowy program obchodów w Węgierskiej Górce:

msza święta węgierska górka

źródło: gov.pl, wikipedia

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Jarmark Św. Wita 2024 w Żywcu

Jarmark Świętego Wita, będący Ogólnopolskim Festiwalem Smaków, to coroczna impreza, która przyciąga miłośników tradycyjnych polskich produktów i rękodzieła z całego

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt