Weekend z Perseidami – Przed nami noc spadających gwiazd

foto: Adobe Stock

Nadchodzący weekend przyniesie wyjątkową okazję dla miłośników astronomii i wszystkich tych, którzy chcieliby zanurzyć się w magii kosmicznego widowiska. Deszcz Perseidów, jeden z najbardziej regularnych i imponujących rojów meteorów, pojawi się na nocnym niebie, obiecując obfitość spadających gwiazd.

Noc Spadających gwiazd 2023 - Kiedy i gdzie obserwować?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się co roku z ziemską w terminie między 17 lipca – 24 sierpnia.  Noc z 12 na 13 sierpnia jest kulminacyjnym momentem tego kosmicznego spektaklu. W ciągu jednej godziny, nawet sto spadających gwiazd może przemknąć przez niebo. To niezwykłe zjawisko jest efektem wchodzenia Ziemi w obszar, gdzie pozostawione przez kometę Swift-Tuttle cząsteczki pyłu wchodzą w atmosferę i świetlnie migotają.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Aby w pełni cieszyć się tym widowiskiem, nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Przygotuj się na noc obserwacji, znajdując miejsce z dala od miejskich świateł. Najlepiej udać się na obszary wiejskie lub górzyste, z dala od intensywnego oświetlenia miejskiego. Parki narodowe, tereny leśne i pola to doskonałe miejsca do obserwacji Perseidów. Wpatruj się w jak największy obszar nieba, a pierwsze meteory powinny być widoczne już po kilku minutach obserwacji. Nie musisz skupiać wzroku w konkretnym punkcie – Perseidy będą błyszczeć na całym niebie.

Perseidy 2023: Tegoroczna noc spadających gwiazd będzie wyjątkowa

Eksperci z NASA zapowiadają wyjątkowe widowisko w tym roku. Księżyc w trzeciej kwadrze będzie słabiej świecił, co stworzy idealne warunki do obserwacji również tych mniej jasnych “spadających gwiazd”. Prognozy mówią o możliwości zobaczenia od 40 do nawet 100 meteorów w ciągu jednej godziny.

Jeżeli jesteś miłośnikiem górskich widoków i filmów, to właśnie teraz masz unikalną okazję, aby połączyć te dwie przyjemności i uczestniczyć w letnim kinie plenerowym, podczas którego można obserwować spadające gwiazdy. Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry