Warsztaty w Bielsku-Białej: Uczestnicy próbowali wykonać czynności w symulatorze starości

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

W Centrum Seniora w Bielsku-Białej odbyły się niezwykle pouczające warsztaty, które pozwalają zrozumieć starość oraz lepiej obsługiwać seniorów. Szkolenie, przeprowadzone przez firmę Promedica24, dało uczestnikom możliwość doświadczenia codziennego życia seniora poprzez założenie symulatora starości. To niezwykle emocjonalne doświadczenie pozwoliło lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi borykają się osoby starsze.

Symulator starości - niezwykłe doświadczenie

Symulator starości, czyli specjalny kombinezon, który obciąża i ogranicza ruchy, pozwolił uczestnikom warsztatów poczuć się jak osoby starsze. Kombinezon geriatryczny składa się z nakładek usztywniających stawy, obciążników na kostki i nadgarstki, kamizelki obciążającej ciało, kołnierza usztywniającego zakres ruchów szyi, słuchawek stępiających słuch oraz okularów wprowadzających zmiany w polu widzenia. Założenie tego kombinezonu postarza uczestników o około 30-40 lat, co zrobiło na nich ogromne wrażenie.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję wykonać kilka podstawowych czynności życiowych w symulatorze starości. Musieli założyć buty, poruszać się po schodach, liczyć drobne pieniądze, napić się wody oraz wypełnić dokumenty. Te proste czynności stały się nie lada wyzwaniem pod wpływem kombinezonu. Dzięki temu doświadczeniu, kursanci mogli lepiej zrozumieć codzienne trudności, z jakimi borykają się seniorzy.

W warsztatach uczestniczyło również młodsze pokolenie

Warsztaty nie były dedykowane tylko pracownikom Urzędu Miejskiego i opiekunom osób starszych. Również uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli okazję uczestniczyć w tych emocjonalnych zajęciach. To ważne, aby najmłodsze pokolenie zdawało sobie sprawę, że starość może być trudna, a osoby starsze potrzebują naszego wsparcia.

– To bardzo ważne, aby uczulać najmłodsze pokolenie na sytuację zmieniającego się stanu zdrowia i mobilności osób, które na razie są sprawnymi rodzicami lub dziadkami, ale z czasem będą wymagać wsparcia, zarówno w sensie fizycznym, jak i mentalnym. Zrozumienie starości to empatyczne podejście do seniora oraz uświadomienie sobie samemu, że każdego z nas czeka starość i może być trudno – podkreśla Beata Rozpędek. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt