Warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży

Co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem? 11. edycja Koduj z Gigantami, czyli największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży. W Bielsku-Białej warsztaty odbędą się 10 i 11 września przy ul. Cyniarskiej 36. Akcja edukacyjna potrwa do 25 września w całej Polsce oraz on-line.

Wydarzenie wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, GovTech, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński, Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa i Ośrodek Rozwoju Edukacji, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz włodarze innych miast.

Jak wziąć udział w zajęciach?

Wiek i miejsce już dawno przestały być barierą w nauce programowania. Powszechny dostęp do urządzeń i nowych technologii sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat mogą rozpocząć naukę zawodu przyszłości. Programowanie stało się jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na świecie.

Rozwój cyfrowych kompetencji pozwala w pełni korzystać z obecnych możliwości technologicznych, poszerza perspektywę, a przede wszystkim daje przestrzeń do wpływu na otaczające środowisko. Nawet jeśli dziecko obierze inną ścieżkę zawodową, podstawowe umiejętności, których nabędzie podczas nauki programowania, jak na przykład rozwój kreatywnego i analitycznego myślenia, w przyszłości przełoży się na świadome korzystanie z nowych technologii i szybsze odnalezienie się w cyfrowej przyszłości. Szansą na postawienie pierwszych kroków w programowaniu są bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami, w których, stacjonarnie lub on-line, mogą wziąć udział dzieci i młodzież z całej Polski. Zapisy na wydarzenie są dostępne na stronie www.kodujzgigantami.pl.

Program zajęć Koduj z Gigantami jest adresowany do dzieci i młodzieży w różnym wieku, dzięki czemu uczestnicy mogą jak najefektywniej czerpać wiedzę z zajęć. Wszystko odbywać się będzie w przyjaznym dla nich środowisku przy wykorzystaniu popularnych gier komputerowych, znanych aplikacji czy języków programistycznych. Tym razem uczestnicy nie tylko będą programować, ale poznają też zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci.

– 11. edycję warsztatów postanowiliśmy poprowadzić wokół tematyki cyberbezpieczeństwa. Dziś ataki hakerskie są tak powszechne, że powinniśmy wyczulać na nie dzieci już od najmłodszych lat, aby wiedziały, jak zadbać o bezpieczne hasło, jak rozpoznać fałszywe strony i jak się bronić przed czyhającymi na nich w sieci zagrożeniami – mówi współorganizator warsztatów Dawid Leśniakiewicz.

Na młodszych uczestników warsztatów czekają zajęcia z programowania w języku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez dzieci gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch lub będą mogły wybrać zajęcia prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów on-line, do wyboru są także warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji, uczestnicy dowiedzą się, na czym polega phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać zagrożenia.

Starsi uczestnicy warsztatów zmierzą się zaś z kodowaniem w znanych i popularnych językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT.
W trakcie warsztatów z programowania w językach Python oraz C# zarówno w formie stacjonarnej, jak i on-line, młodzież w wieku 13-19 lat dowie się m.in., jak tworzyć generatory haseł czy aplikacje blokujące reklamy.

Na uczestników, oprócz ogromnej dawki wiedzy i zabawy, czekają gadżety przygotowane przez organizatorów – szkołę Giganci Programowania.

– W tej edycji jednak nie tylko dzieci będą mogły zdobywać wiedzę. Dla chętnych rodziców uczestników przygotowaliśmy specjalny webinar z cyberbezpieczeństwa, podczas którego zwrócimy uwagę na zagrożenia w sieci, sprawdzimy, czy nasze hasła nie zostały zhakowane i pokażemy przykłady hakerskich wyłudzeń – dodaje Dawid Leśniakiewicz.

Zapisy na warsztaty trwają, a akcja jest prowadzona we wrześniu w całej Polsce, zarówno w formule stacjonarnej jak i on-line. Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja na wybrane warsztaty.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.kodujzgigantami.pl

źródło/foto UM Bielsko Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt