Wagner Sailing Rally 2024 – Bielsko-Biała na Wyspach Dziewiczych

Reprezentanci bielskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Żeglarstwa BB Sailing Club właśnie wrócili z udziału w czwartym zlocie Wagner Sailing Rally 2024, który odbył się na pięknej zatoce wyspy Beef. Wydarzenie to upamiętniało Władysława Wagnera, pierwszego polskiego żeglarza, który pod żaglami opłynął świat w latach 1932-39. To wyjątkowe spotkanie zgromadziło żeglarzy z różnych zakątków świata, zyskując coraz większą popularność.

Historia Wagner Sailing Rally

Pierwszy zlot Wagner Sailing Rally odbył się w 1990 roku, a jego inicjatorem był sam Władysław Wagner. Miało to być zwieńczenie jego życiowej pasji – opłynięcie świata pod żaglami i wpłynięcie do Zatoki Gdańskiej na Zjawie III. Niestety, wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. W 1990 roku, choroba zakończyła życie słynnego żeglarza, ale zlot odbył się, a polscy żeglarze uczcili jego pamięć ufundowaniem dzwonu z napisem: “Kapitanowi Władysławowi Wagnerowi, pierwszemu Polakowi, który pod żaglami pokonał Wielki Krąg – Polscy Żeglarze”.

Od tej pory polonijne zloty Wagner Sailing Rally odbywają się cyklicznie. Właśnie zakończył się czwarty z nich. Biorą w nich udział żeglarze z kraju oraz ze wszystkich miejsc na Ziemi, kluby żeglarskie, stowarzyszenia, bractwa żeglarskie, żaglowce, żeglarze zrzeszeni i niezrzeszeni – wszyscy ci, których żeglarskie marzenia prowadzą do najdalszych zakątków świata.

Wagner Sailing Rally 2024

W tym roku czwarty zlot Wagner Sailing Rally zebrał pasjonatów żeglarstwa z Polski – Bielska-Białej ( Mirosławem Dunatem i Agnieszką Bauer), Kanady i USA. Reprezentanci BB Sailing Club wyruszyli w morski szlak na 19-metrowym jachcie o nazwie S/Y Tetide. Na ich banderze widniało logo miasta Bielsko-Biała oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy. To nie tylko sportowe wyzwanie, ale także okazja do promocji Polski – naszego regionu na światowej scenie żeglarskiej.

W związku ze zlotem, polonijni żeglarze z całego świata ufundowali i odsłonili tablicę poświęconą W. Wagnerowi z napisem:
Władek Wagner
1912-1992
Pierwszy Polak, który opłynął świat w latach 1932-39
Po wojnie zamieszkał przy Trellis Bay nie chcąc wracać do Polski opanowanej przez komunistów
Pamięć o Nim żyje tutaj i w Ojczyźnie Sailors

Dziedzictwo Władysława Wagnera

W. Wagner i jego żona Mabel byli swoistymi pionierami na wyspie Beef. Dzięki ich pracy powstało tam, istniejące do dziś, pierwsze na Wyspach Dziewiczych lotnisko, domy letniskowe nad Zatoką Trellis Bay spełniające dziś funkcję sklepików i kawiarenek obsługujących żeglarzy, przystań, stanica żeglarska, stocznia jachtowa oraz połączenie promowe z Tortolą, główną wyspą archipelagu ze stolicą Wysp Dziewiczych. Małżonkowie mieszkali na wyspie do 1959 roku.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry