W Żywcu postawiono klatki na dziki. Czy to rozwiąże problem?

foto. FB Antoni Szlagor

Na osiedlu Młodych w Żywcu pojawiło się parę dzików, wywołując obawy wśród mieszkańców. Problem obecności tych zwierząt w mieście staje się coraz bardziej uciążliwy. Nie tylko osiedla na obrzeżach, ale także centrum miasta są świadkami ich obecności.

Dziki w centrum miasta Żywiec - burmistrz podjął decyzje o postawieniu klatki

Dzikie zwierzęta, w tym dziki, coraz częściej wędrują na tereny miejskie w poszukiwaniu pożywienia i schronienia. W przypadku Żywca, problem ten jest szczególnie widoczny. Na poczatku dziki pojawiały się na obrzeżach, jak Sporysz, Kocurowo czy Koleby. W ostatnich dniach dziki odwiedziły osiedla Pod Grapą, 700-lecia, a nawet zbliżyły się do Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika. Jednym z ostatnich incydentów było pojawienie się stadka dzików na osiedlu Młodych.

Władze miasta oraz służby związane z ochroną środowiska podjęły działania w celu odłowienia tych dzików. W akcji zaangażowane są wszystkie dostępne służby, a nawet wypożyczona została specjalna klatka do ich schwytania. W tym celu Burmistrz Żywca poprosił o pomoc Suchą Beskidzką, gdzie podobny problem z populacją dzików został tymczasowo rozwiązany przy użyciu specjalnych klatek.

W Suchej Beskidzkiej zastosowano specjalne klatki do ich wyłapywania, dlatego poprosiłem Suchą o użyczenie jednej takiej klatki, by spróbować dokonać wyłapania dzików. – pisze burmistrz

Gdzie zadzwonić jeśli zauważymy dziki w Żywcu?

W momencie zauważenia dzików na terenie lub w pobliżu swojej posesji, mieszkańcy są proszeni o natychmiastowe zgłoszenie sytuacji. W Żywcu działają dwie lokalne koła łowieckie, które są odpowiedzialne za to zadanie. W zależności od położenia, należy dzwonić pod jeden z dwóch numerów:

  • Kierując się w stronę Korbielowa dla ulic znajdujących się na lewo od ulicy Kopernika:

    • KOŁO ŁOWIECKIE „ŻBIK” – pan Michał Gibas tel. 792-801-218 oraz pan Michał Podkulski tel. 669-130-782
  • Kierując się w stronę Korbielowa dla ulic znajdujących się na prawo od ulicy Kopernika:

    • KOŁO ŁOWIECKIE „GROŃ” – pan Kazimierz Wiewióra tel. 530-431-967 oraz pan Andrzej Mizia tel. 515-216-054

Jednakże jest prośba o dzwonienie w rozsądnych porach, pamiętając, że myśliwi nie są służbą typu policja czy straż pożarna.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt