W wieku 103 lat zmarła Danuta Boba – Walczyła o edukację domową w czasach komunizmu

fot. Szymon Gąsowski, Wydział Prasowy UM w BB

Danuta Boba, wybitna postać związaną z Bielskiem-Białą, odeszła od nas, zostawiając po sobie niezapomniany ślad. Jej życiowa walka o prawo do edukacji domowej i wolności wychowania dzieci w okresie komunistycznego reżimu zyskała ogromne uznanie. Dzięki jej determinacji i niezłomnej postawie, Bielsko-Biała stało się miejscem, gdzie praktykowano oficjalnie edukację domową jako jedynym regionie w czasach PRL.

Młodość i działalność Danuty Boba

Danuta Boba urodziła się 27 stycznia 1921 roku. Już jako młoda dziewczyna wykazywała się niezwykłą inteligencją i zaangażowaniem. W okresie międzywojennym, będąc zaledwie 10-letnią uczennicą, udzielała korepetycji swoim rówieśniczką oraz krewnym swoich nauczycieli. Pracując jako korepetytorka, nie tylko pomagała w nauce, ale także niosła wsparcie sierotom i osobom potrzebującym pomocy.

Podczas II wojny światowej, mimo trudnych warunków, Danuta kontynuowała swoją misję edukacyjną. Przygotowywała młodzież do matury w tajnym nauczaniu. Jednak jej działalność nie ograniczała się tylko do edukacji. Pracowała również w szpitalu polowym, udzielając pomocy rannym żołnierzom i cywilom. Pomagała również Żydom i była zaangażowana w ratowanie życia swoich koleżanek.

Walka o Edukację Domową w PRL zakończona sukcesem

Danuta Boba stała się pierwszą i jedyną osobą w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która praktykowała edukację domową swoich dzieci. Jej nieustraszona postawa oraz walka o prawo do wychowania i edukacji dzieci w rodzinie były niezwykle inspirujące. W ciągu 10 lat, władze PRL wytoczyły jej rodzinie aż 18 procesów, próbując zmusić ją do rezygnacji z edukacji domowej.

Dzięki heroicznej walce Danuty i jej męża Bartłomieja, uzyskali zgodę na edukację domową ze względów światopoglądowych, stając się jedyną rodziną w PRL, która miała to prawo. Ich działania były mostem między przedwojenną tradycją edukacji domowej a jej wznowieniem po 1989 roku.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt