W Jaworzu zapoczątkowano ambitny projekt mający na celu rewitalizację kluczowego dla regionu odwiertu geotermalnego wód solankowych. Ta inicjatywa, będąca odpowiedzią na potrzebę zrównoważonego rozwoju i wykorzystania lokalnych źródeł energii, otwiera nowy rozdział w dążeniu do statusu uzdrowiska.
Jaworze: z bogatą historią leczniczą
Jaworze słynie z bogatych tradycji leczniczych, które zostały zainicjowane przez wybitną rodzinę szlachecką Saint Genois d`Annacouert. To właśnie hrabia Maurycy Saint Genois założył pierwsze uzdrowisko w regionie Beskidu Śląskiego, które zyskało sławę wykraczającą poza granice podziałów politycznych. Jaworze, dzięki odkryciu w XIX wieku źródeł wód zawierających jod i brom, przekształciło się w ośrodek uzdrowiskowy o znaczeniu ogólnokrajowym, przyciągając znamienitych gości, w tym arystokrację, bogatych finansistów oraz przedsiębiorców, głównie z terenów pod rosyjską administracją. Odwiedzający Jaworze leczyli się za pomocą kąpieli żętycowych, borowinowych oraz cieszyli się korzyściami płynącymi z czystego, przypominającego kryształ powietrza.
W centrum Jaworza nadal można znaleźć obiekty, które są świadectwem świetności dawnych czasów uzdrowiska. Do najbardziej wartościowych zalicza się zrewitalizowany park przypałacowy, odnowiony dzięki funduszom unijnym. W parku tym znajduje się neoklasycystyczny pałac zbudowany w 1793 roku, budynek Domu Zdrojowego z epoki dziewiętnastowiecznej oraz bogata kolekcja roślin, w tym wiele drzew o statusie pomników przyrody oraz drzew egzotycznych.
Gmina Jaworze chce odzyskać statut uzdrowiska
Gmina Jaworze zmierza w kierunku przywrócenia statusu uzdrowiska – jednym z ważnych elementów Jaworza Zdroju ma być wykorzystanie wód solankowych. W oparciu o pozyskane w 2022 roku środki zewnętrzne przystąpiono do realizacji zadania. Niestety, napotkano na przeszkody techniczne i finansowe, w tym wystąpienie metanu, co wymusiło zakończenie współpracy z dotychczasowym wykonawcą.
Po rozwiązaniu umowy z poprzednim wykonawcą, gmina nie ustaje w staraniach o zrealizowanie tego zadania. Pozyskane wcześniej środki zewnętrzne umożliwiły przygotowanie niezbędnej dokumentacji, w tym projektu robót geologicznych i badań hydrogeologicznych, które uzyskały pozytywną opinię Marszałka Województwa Śląskiego. Kolejnym ważnym dokumentem było opracowanie i uzyskanie zatwierdzenia Planu Ruchu w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Rybniku. Opracowana dokumentacja i pozyskane decyzje zatwierdzające dały możliwość podjęcia działań przy odwiercie.
Zwrócono się również o dodatkowe finansowanie, które pozwoli na przyjęcie innej metodologii i rozszerzenie zakresu prac. Dzięki uzyskaniu dofinansowania w wysokości 7,1 mln zł, przygotowywane są teraz podstawy do ogłoszenia nowego przetargu.
-Aktualnie trwają prace nad opracowaniem dokumentacji przetargu. Zamierzamy go ogłosić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – powiedział PAP naczelnik wydziału strategii, rozwoju i funduszy jaworzańskiego urzędu gminy Radosław Hudziec.
CZYTAJ TAKŻE:
24
sty
Wiadomości Bielsko-Biała
W Grodźcu odkryto wody geotermalne! Jasienicki Kurort Zamkowy na horyzoncie
Ponadto, gmina stara się o przekwalifikowanie wcześniej otrzymanych środków w wysokości 4,4 mln zł, aby mogły one wesprzeć modernizację infrastruktury drogowej ul. Podgórskiej, Stosowny wniosek został już złożony i czeka na decyzje premiera. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie będą mogły ruszyć prace projektowe.