W Grodźcu szukają wód geotermalnych. Podczas odwiertu trafiono na metan!

foto. FB Jasienica po godzinach

W trakcie wierceń mających na celu poszukiwanie źródeł geotermalnych w Grodźcu, niedaleko Bielska-Białej, natrafiono na niespodziewane złoża metanu. Jednocześnie trwają badania mające potwierdzić obecność wód termalnych, co może znacząco wpłynąć na rozwój regionu.

W Grodźcu trafiono na złoża metanu

Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna, podzielił się tą obiecującą wiadomością, podkreślając, że jeśli ilość metanu okaże się wystarczająca, może to otworzyć drzwi do wykorzystania tego surowca w systemie kogeneracji.

”– Jeszcze nie dotarliśmy do wód termalnych, ale mamy gaz – metan. Jeżeli to złoże będzie odpowiednio duże, to spróbujemy go wykorzystać. Wodę termalną musimy wyciągnąć z głębokości na powierzchnię, a do tego potrzebna jest energia. Jeżeli jest gaz, to można byłoby go uchwycić i przerobić w kogeneracji na energię. Trwają badania, które określą, jak duże jest to złoże” – powiedział PAP Janusz Pierzyna.

Wójt Jasienicy dodał, że „za dwa, trzy tygodnie” będzie też wiadomo, czy w Grodźcu są złoża wody termalnej.

Trwają prace w poszukiwaniu źródeł geotermalnych w gminie Jasienica

Wójt Jasienicy podkreśla, że odkrycie złoża wody termalnej może być równie obiecujące jak metan. Istnieje potencjał wykorzystania tej wody do celów turystycznych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Planowana jest budowa kompleksu turystycznego, który nazwano “Jasienicki Kurort Zamkowy”. Szacuje się, że koszty inwestycji wyniosą od 500 do 600 milionów złotych. Wójt sugeruje, że udział prywatnego inwestora będzie niezbędny do realizacji tego ambitnego projektu.

Prace wiertnicze w Grodźcu sięgają 2 kilometrów pod ziemię. Firma odpowiedzialna za wiercenie prowadzi również badania geofizyczne oraz testy laboratoryjne. Na podstawie uzyskanych danych zostanie opracowana dokumentacja hydrogeologiczna, która będzie podstawą do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz ubiegania się o koncesję na ich eksploatację.

Analizy samorządu Jasienicy wskazują na duży potencjał złoża wód geotermalnych w Grodźcu, o temperaturze wynoszącej między 70 a 95 stopni Celsjusza. To otwiera przed gminą możliwości rozwoju i przyciągnięcia turystów z całego kraju i zagranicy. Jasienicki Kurort Zamkowy mógłby stać się atrakcyjnym miejscem dla miłośników relaksu i zdrowego stylu życia.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt