W Grodźcu odkryto wody geotermalne! Jasienicki Kurort Zamkowy na horyzoncie

FB Jasienica po godzinach

W Grodźcu trwa odwiert mający na celu odkrycie potencjalnych złóż wód geotermalnych. Prace wiertnicze na głębokości 1400 metrów przyniosły odkrycie – woda o temperaturze 46 stopni Celsjusza!

Dowiercili się do ciepłej wody, wcześniej natrafiono na metan

Pod koniec września rozpoczęto prace wiertnicze na działce przy ulicy Kasztanowej w Grodźcu. Cel był ambitny – sprawdzenie, czy w okolicy istnieją złoża wód geotermalnych. Ekspertyza geologa prof. Juliana Sokołowskiego, przeprowadzona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, wskazywała na potencjał geotermalny tego obszaru.

W trakcie wierceń, w listopadzie natrafiono na niespodziewane złoża metanu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.  Jak podkreślił wtedy wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna, że jeśli ilość metanu okaże się wystarczająca, może to otworzyć drzwi do wykorzystania tego surowca w systemie kogeneracji.

Prace wiercenia przyniosły kolejne, najbardziej znaczące efekty. Na głębokości 1400 metrów natrafiono na wodę o temperaturze 46 stopni Celsjusza. To już teraz obiecuje wiele możliwości wykorzystania tego zasobu. Warto zaznaczyć, że wciąż pozostaje do wywiercenia kolejne 500 metrów, co sugeruje, że temperatura wody może jeszcze wzrosnąć.

Budowa Jasienickiego Kurortu Zamkowego

Analizy samorządu wskazują na duży potencjał złoża wód geotermalnych, gdzie temperatura może sięgać nawet 95 stopni Celsjusza. To otwiera przed gminą perspektywy rozwoju turystycznego. Planowana jest budowa kompleksu turystycznego, który otrzymał nazwę “Jasienicki Kurort Zamkowy”. Szacuje się, że koszty tej inwestycji wyniosą od 500 do 600 milionów złotych. Wójt gminy sugeruje, że udział prywatnego inwestora będzie niezbędny do zrealizowania tego ambitnego projektu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Odkrycie geotermalnych źródeł wód to przełomowy moment dla Grodźca. Jasienicki Kurort Zamkowy może stać się atrakcyjnym miejscem zarówno dla miłośników relaksu, jak i osób dążących do zdrowego stylu życia. Łącząc potencjał geotermalnych źródeł z nowoczesnym kompleksem turystycznym, gmina Jasienica otwiera przed sobą wiele możliwości rozwoju.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt