W Czechowicach-Dziedzicach powstały zielone przystanki autobusowe – [FOTO]

W dzisiejszych czasach, troska o środowisko naturalne staje się coraz ważniejsza, a inicjatywy ekologiczne znajdują swoje miejsce także w obszarze transportu publicznego. W Czechowicach-Dziedzicach, na przystanku autobusowym przy Centrum Edukacji Ekologicznej, zainstalowano innowacyjną 3-segmentową wiatę przystankową z zielonym dachem retencyjnym. Roślinność pnąca pokryje także ściany 10 istniejących już wiat przystankowych.

Korzyści zielonych przystanków autobusowych

W dzisiejszym środowisku miejskim, przystanki autobusowe nie służą jedynie jako miejsca oczekiwania na transport ale dzięki roślinności wpływają pozytywnie na estetykę miasta. Pnące rośliny, takie jak bluszcz pospolity, nie tylko wprowadzają naturalny urok, ale także pomagają w absorpcji dwutlenku węgla. Roślinność pokrywająca dach i ściany przystanków stanowi także przyjemne miejsce oczekiwania dla pasażerów, oferując cień i ochłodę w gorące dni. Rośliny na przystankach pomagają w zmniejszeniu efektu miejskiej wyspy ciepła, czyli wzrostu temperatury w obszarach miejskich w porównaniu do otaczającej przyrody.

foto. UM Czechowice-Dziedzice

Funkcje i Zastosowanie Zielonej Wiaty Przystankowej

Nowa wiaty przystankowa przy Centrum Edukacji Ekologicznej została zaprojektowana z myślą o wykorzystaniu dachu jako retencyjnego źródła wody. Nadmiar wody opadowej, którą roślinność nie zdąży wchłonąć, jest zbierany i kierowany rynnami oraz rurami spustowymi do dwóch rzędów donic z roślinami. Ten system pozwala na zminimalizowanie strat wody deszczowej, a jednocześnie tworzy ekosystem przystosowany do zmiennych warunków atmosferycznych.

foto. UM Czechowice-Dziedzice

Roślinność pnąca pokryje także ściany 10 istniejących już wiat przystankowych

Roślinność pnąca pokryje także ściany 10 istniejących już wiat przystankowych na terenie Czechowic-Dziedzic (dworzec autobusowy – 4 sztuki, Skwer Stulecia – 2 sztuki, ul. Łukasiewicza – 2 sztuki, ul. Michałowicza – 1 sztuka, ul. Kolejowa – 1 sztuka). Wiaty zostaną wyposażone w kratownice zapewniające właściwy wzrost roślin oraz donice z roślinnością pnącą (bluszcz pospolity).

Oprócz zielonych przystanków, gmina Czechowice-Dziedzice posadziła ponad 2tys drzew. O tej ekologicznej inicjatywie, możecie przeczytać w poniższym artykule.

Obydwa projekty zostały dofinansowane z “funduszy norweskich”, które są częścią Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Dzięki tym środkom możliwe było zrealizowanie projektu “Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”, który stanowi doskonały przykład skutecznego wykorzystania funduszy zewnętrznych na cele ekologiczne i społeczne.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry