W Bielsku-Białej stanie pomnik Marii Koterbskiej – zapadła ostateczna decyzja

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

W Bielsku-Białej, narodził się pomysł uhonorowania jednej z najwybitniejszych postaci polskiej sceny muzycznej – Marii Koterbskiej. W roku, który przypada na setną rocznicę urodzin artystki, lokalne władze postanowiły wzniesienie pomnika, który stanie przed budynkiem Teatru Polskiego. Decyzja ta, choć wydawałoby się, że będzie jednomyślnie przyjęta, wywołała burzliwą dyskusję wśród radnych na dzisiejszej sesji.

Pomnik Marii Koterbskiej stanie przed Teatrem Polskim

Podczas sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej, która odbyła się 22 lutego, radni dyskutowali o lokalizacji oraz sposobie wyłonienia projektu pomnika. Niektórzy zwracali uwagę na brak szerokich konsultacji społecznych oraz konkursu na projekt, co mogłoby zapewnić większe zaangażowanie mieszkańców w proces decyzyjny.

Radna Małgorzata Zarębska sugerowała, że lepszym miejscem na pomnik byłaby okolica Bielskiego Centrum Kultury, noszącego imię Marii Koterbskiej, w której znajduje się również Kawiarnia Cafe Maria. Z kolei radny Marcin Litwin proponował przeprowadzenie sondy wśród mieszkańców, co mogłoby nie tylko wyłonić najlepszą lokalizację, ale również przyczynić się do popularyzacji postaci artystki.

Podsumowując dyskusję, prezydent Jarosław Klimaszewski przypomniał, że to właśnie na deskach bielskiego teatru Maria Koterbska stawiała pierwsze swoje artystyczne kroki, a ustalenia na temat sposobu i miejsca upamiętnienia artystki trwały praktycznie od jej śmierci. Prezydent poinformował, że najważniejsza dla niego była opinia z synem artystki Romanem Franklem, który w pełni zaakceptował zarówno projekt, jak i miejsce upamiętnienia.

Ostatecznie, po burzliwej dyskusji, radni podjęli decyzję o wzniesieniu pomnika przed Teatrem Polskim. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 14 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a 3 nie głosowało. Decyzja ta, choć kontrowersyjna, stanowi ważny krok w kierunku uhonorowania Marii Koterbskiej, artystki, która swoim talentem i osobowością na trwałe wpisała się w historię polskiej muzyki.

foto. UM Bielsko-Biała

Maria Koterbska - kim jest?

Maria Koterbska przyszła na świat w 1924 roku w miejscowości Biała, która w 1951 roku została połączona z Bielskiem. Swoją karierę sceniczną rozpoczęła podczas sylwestrowej nocy w 1949 roku. W kolejnym roku wzięła ślub z Janem Franklem, z którym miała syna, Romana Frankla, znanego aktora i wokalisty.

Okres największej popularności artystki przypadł na dekady pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX wieku. Była częstym gościem w niedzielnych programach Radia Katowice „Melodie świata” oraz brała udział w projekcie Teatru Satyryków w Krakowie. Swoje umiejętności prezentowała na scenach europejskich, jak również przed społecznością polonijną w Stanach Zjednoczonych.

W roku 1961 Koterbska odbyła kilkumiesięczną trasę koncertową po Związku Radzieckim. Dwa lata później, podczas trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, zdobyła drugą nagrodę. Swoją działalność artystyczną kontynuowała aż do późnych lat 70., często występując razem z synem Romanem. Przez lata 80. często pełniła rolę jurora na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie w 1987 roku uhonorowano ją Honorowym Grand Prix.

Do jej najbardziej znanych utworów należą takie przeboje jak „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Wrocławska piosenka” oraz „Do grającej szafy grosik wrzuć”.

Maria Koterbska odeszła 18 stycznia 2021 roku w Bielsku-Białej. Przyczyną śmierci była sepsa, na tle długotrwałej walki z chorobą nowotworową. Została pochowana na cmentarzu przy parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, obok swojego męża, na ulicy Grunwaldzkiej.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt