...

W Bielsku-Białej rozdano Ikary 2023 – Nagrody w Dziedzinie Kultury i Sztuki

fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

15 stycznia odbyła się już 31. gala wręczenia Ikary – Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury i Sztuki. To wyjątkowe wydarzenie uczciło osiągnięcia trzech wybitnych osobistości: prof. Ewy Chojeckiej, Tomasza Walczaka oraz Doroty Wiewióry. Wydarzenie miało miejsce w Teatrze Polskim.

Wartość kultury i sztuki w Bielsku-Białej

Pierwsza część gali była prowadzona przez Katarzynę Kasię i Grzegorza Markowskiego, znanych z programu “Szkło Kontaktowe TVN”. Po oficjalnych przywitaniach zaprosili na kanapę prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, by zadać mu parę trudnych pytań na temat naszego miasta i tego, jak się w nim traktuje kulturę.

W trakcie rozmowy na kanapie Jarosław Klimaszewski ujawnił, że miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na nową siedzibę Banialuki i zapowiedział, że w marcu odbędzie się w naszym mieście europejski, ale beskidzki kongres kultury, na który zostaną zaproszone wszystkie miasta ubiegające się o tytuł ESK 2029.

Laureaci Ikara 2023

Drugą część uroczystości z wręczaniem nagród poprowadził naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek, dla którego była to już piąta gala Ikarów.

Ikarem Specjalnym, za wyjątkowe działania na rzecz kultury, została obdarzona profesor Ewa Chojecka – osoba ogromnej wiedzy, wybitna humanistka, której wpływ na kształtowanie się historycznej świadomości bielszczan jest nie do przecenienia.

Przyznano też tradycyjnie po jednym Ikarze w każdej z dwóch głównych kategorii prezydenckiej nagrody kulturalnej – za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2023 roku oraz za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki.

Nominowani w pierwszej kategorii byli:
artystka wizualna Karina Czernek – szczególnie aktywna na polu sztuki;
archeolodzy Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Bożena i Bogusław Chorążowie – odkrywcy prehistorycznego skarbu;
Tomasz Walczak – filmowiec, autor wielokrotnie nagradzanego filmu promującego Bielsko-Białą pt. Bielsko-Biała – miasto od zawsze dla ludzi;
Ada Piekarska – kuratorka przełomowego Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023;
świetny aktor Teatru Lalek Banialuka Radosław Sadowski, który w 2023 roku udźwignął rolę Henryka w Ślubie Gombrowicza. Laureatem Ikara został Tomasz Walczak.

Nominowanych w drugiej kategorii także było pięcioro:
Krystyna Stec – sprężyna działań bielskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków;
mistrzyni rzemiosł teatralnych Maria Dyczek, związana z Teatrem Polskim od 60 lat;
Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej;
Andrzej Rubinkiewicz – przez długie lata dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata;
Inez Baturo – organizatorka Foto Art Festivalu fotograficzka.
W tej kategorii nagrodzona Ikarem została Dorota Wiewióra.

Podsumowanie i refleksje

Po ceremonii rozdania nagród i chwili dla fotoreporterów refleksjami na temat kultury podzielili się z publicznością duchowni – biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Piotr Greger, ksiądz radca diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Szajthauer oraz proboszcz bielskiej Parafii Prawosławnej ks. Michał Kuryło.

Potem uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu polskich piosenek w wykonaniu bielskich artystów.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama