W Bielsku-Białej powstanie nowoczesny Dom Kultury – WIZUALIZACJA

dom kultury w Straconce
foto. UM Bielsko-Biała

Mieszkańcy bielskiej Straconki wyczekiwali tego dnia od wielu lat – 24 lipca rozpoczęła się budowa długo oczekiwanego Domu Kultury. Nowoczesny obiekt ma za zadanie wzbogacić życie kulturalne społeczności, oferując różnorodne zajęcia i wydarzenia artystyczne.

Dom Kultury w bielskiej Straconce - wbito pierwszą łopatę

Straconka, malowniczo położona w Bielsku-Białej, przez lata tęskniła za własnym Domem Kultury. Mieszkańcy pragnęli miejsca, gdzie mogliby spotykać się, rozwijać swoje pasje, uczestniczyć w różnorodnych zajęciach i wydarzeniach kulturalnych. Teraz ich marzenia w końcu zaczynają się spełniać.

W poniedziałek, 24 lipca, odbyło się uroczyste i symboliczne rozpoczęcie prac budowlanych na terenie przyszłego Domu Kultury. Honorowymi gośćmi tego wydarzenia byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, prezes spółki Intravi – wykonawcy inwestycji – Łukasz Olejniczak oraz przewodnicząca Rady Osiedla Straconka, Józefa Wawak. Wszyscy razem, za pomocą pierwszych łopat, wbito fundamenty przyszłego kulturalnego centrum.

Poświęcenia inwestycji dokonał proboszcz pobliskiej parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia Ryszard Knapik.

Nowoczesny budynek w Bielsku-Białej spełniający potrzeby społeczności

Jednym z głównych atutów Domu Kultury będzie wielofunkcyjna sala, która będzie pełnić rolę głównej sceny dla różnych wydarzeń artystycznych, koncertów, spektakli teatralnych czy wystaw. Oprócz tego w budynku znajdzie się także nowoczesne zaplecze techniczne, które umożliwi sprawną organizację każdego wydarzenia.

Inwestycja przewiduje powstanie sal dydaktycznych, które będą służyć do prowadzenia różnorodnych zajęć, takich jak zajęcia ruchowe, taneczne, plastyczne, muzyczne, ceramiczne, czy językowe. To miejsce, gdzie lokalni artyści, nauczyciele i instruktorzy będą mogli dzielić się swoją wiedzą i pasją z mieszkańcami Straconki.

Dom Kultury będzie również wyposażony w pomieszczenia administracyjne, magazynowe, sanitariaty oraz techniczne, które zapewnią odpowiednie funkcjonowanie całego kompleksu.

Inwestycja uwzględnia również potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Budynek zostanie wyposażony w odpowiednie udogodnienia, aby każdy mógł swobodnie korzystać z oferowanych zajęć i wydarzeń.

Jednym z głównych celów projektu jest dbałość o środowisko naturalne. Budynek będzie wyposażony w instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, oraz zbiornik retencyjny na gromadzenie wody opadowej. To umożliwi korzystanie z odnawialnych źródeł energii, co wpisuje się w ideę ekologicznego budownictwa.

Częścią projektu jest zagospodarowanie otaczającego terenu, aby stworzyć przyjazne i estetyczne otoczenie dla mieszkańców. Planowane jest między innymi wyznaczenie 29 miejsc postojowych, stojaków na rowery i hulajnogi, tablic informacyjnych, ławek, koszy na śmieci oraz oświetlenia wraz z monitoringiem. Dodatkowo, przewiduje się nasadzenia drzew i krzewów, które wprowadzą zieleni do miejskiej przestrzeni.

Projekt uwzględnia również zapewnienie łatwego dostępu do Domu Kultury poprzez docelowy wjazd od ul. Złoty Potok.

Termin realizacji i koszt inwestycji

Dom Kultury stanie na działce pod adresem Górska 125. Wykonawca inwestycji to spółka Intravi, znana z innych miejskich przedsięwzięć. Ostatnie to modernizacja kąpieliska Panorama. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, ma być gotowy przed końcem 2024 roku. Koszt budowy to niespełna 16 mln zł.

Rozpoczęcie budowy Domu Kultury w Straconce to niezwykle ważne wydarzenie dla mieszkańców tej społeczności. Nowoczesny budynek spełni różnorodne potrzeby kulturalne i społeczne, oferując bogatą ofertę zajęć i wydarzeń artystycznych. Dodatkowo, dbałość o ekologię i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czynią tę inwestycję przyjazną dla wszystkich. Przewidywane zagospodarowanie terenu wokół Domu Kultury pozwoli stworzyć piękne miejsce, które będzie zachęcało do spędzania czasu w kulturalnej atmosferze.

Źródło/ Foto: UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt