W Bielsku-Białej powstanie nowa siedziba Teatru Banialuka – znana jest lokalizacja!

Słynny Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, jedna z najstarszych scen lalkowych w Polsce i na świecie, doczeka się nowej siedziby. Władze miasta Bielsko-Biała podjęły ważną decyzję o budowie nowego obiektu.

Nowa Siedziba Teatru Lalek Banialuka – odpowiedź na wyzwania czasu

Teatr Lalek Banialuka istnieje od 76 lat i przez ten czas stał się symbolem Bielska-Białej. Obecnie mieści się w niewielkim budynku przy ulicy Mickiewicza, który niestety jest zbyt mały i wymaga generalnego remontu. Brak miejsca parkingowego w okolicy dodatkowo utrudnia funkcjonowanie placówki. Dlatego też konieczne stało się podjęcie kroku w kierunku nowej siedziby.

Władze miasta Bielsko-Biała postanowiły, że nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka połączona zostanie z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży, zrealizowanym jako tzw. zielona biblioteka. Powstanie w miejscu obecnego parkingu i targowiska, przy skrzyżowaniu ulic PCK i Broniewskiego. Istniejące funkcje parkingu i targowiska zostaną zachowane, a nawet rozbudowane o podziemny ogólnodostępny parking.

Koszt i czas realizacji inwestycji

Projekt nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka zakłada stworzenie publicznego parkingu podziemnego oraz “zielonej biblioteki”. Budynek ma powstać do roku 2028. Przewidywany koszt budowy wyniesie około 35 milionów euro, a projekt jest częścią oferty miasta na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Cały projekt będzie kierowany przez miejskie biuro rozwoju we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Planowane jest ogłoszenie międzynarodowego konkursu na projekt urbanistyczno-architektoniczny na początku nowego roku, a zwycięska praca będzie stanowić wytyczne do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rozstrzygnięcie i stworzenie wystawy pokonkursowej zwycięskich prac planowane jest na maj 2024 r. Uchwalenie zmian planowane jest na drugą połowę 2025 roku. To krok, który umożliwi rozpoczęcie prac projektowych, budowlanych i pozyskanie dofinansowania na to przedsięwzięcie.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt