To już pewne. W Bielsku-Białej powstanie kościół prawosławny.

W Bielska-Białej, w rejonie ulic Rysiej i Jeżynowej, powstanie długo oczekiwana cerkiew prawosławna. To spełnienie marzeń wielu prawosławnych mieszkańców miasta, którzy dotychczas korzystali z punktu duszpasterskiego, nie posiadając własnej świątyni. Dzięki współpracy diecezji bielsko-żywieckiej z Kościołem prawosławnym, aktualnie nabożeństwa odprawiane są w bielskim kościele św. Trójcy. 

Umowa podpisana. Jest grunt na wybudowanie cerkwi w Bielsku-Białej

Punkt duszpasterski w Bielsku-Białej istniał już od pewnego czasu, jednak brak własnej świątyni stanowił istotny problem dla miejscowej społeczności prawosławnej. Nabożeństwa odprawiane są w kościele św. Trójcy, ale wraz z rosnącą liczbą wiernych, zrodziła się potrzeba wybudowania własnej cerkwi.

Realizacja tego marzenia wymagała znalezienia odpowiedniej działki. Przez wiele lat trwały poszukiwania odpowiedniego gruntu, rozważano kilka lokalizacji, jednak ostateczny wybór padł na działkę w rejonie ulic Jeżynowej i Rysiej. 3 sierpnia 2023 roku w Kancelarii Notarialnej miało miejsce podpisanie Umowy oddania gruntu w wieczyste użytkowanie dla Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Bielsku-Białej. To przełomowy moment dla społeczności prawosławnych mieszkańców miasta.

Parafię Prawosławną w Bielsku-Bialej reprezentował proboszcz, ks. Michał Kuryło oraz starosta cerkiewny Pan Aleksander Kornijczuk. Miasto Bielsko-Białą reprezentował Zastępca Prezydenta, Pan Adam Ruśniak. Podczas podpisania Aktu Notarialnego obecny był ks. Mikołaj Dziewiatowski, proboszcz Parafii Prawosławnej w Sosnowcu, który ponad pięć lat temu rozpoczął starania społeczności prawosławnej w Bielsku-Białej o otrzymanie działki pod budowę świątyni.

W dniu dzisiejszym spełniają się modlitwy i starania wiernych prawosławnych Podbeskidzia, otrzymując działkę pod budowę świątyni. – czytamy na stronie parafii

foto. bielskobiala.cerkiew.pl

Termin rozpoczęcia i zakończenia prac

Zgodnie z ustaleniami, budowa cerkwi rozpocznie się w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy notarialnej, czyli najpóźniej do stycznia 2024 roku. Cały proces ma zakończyć się w ciągu trzech lat, co oznacza, że w 2026 roku miejscowa społeczność prawosławna będzie miała swoją własną, piękną cerkiew.

foto. bielskobiala.cerkiew.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt