W Bielsku-Białej powstała parafia Kościoła Greckokatolickiego.

kościół greckokatolicki w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej od niedawna istnieje nowa parafia pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego Kościoła Greckokatolickiego. To ważne wydarzenie, które przynosi wiernym obrządku greckokatolickiego nowe miejsce kultu i modlitwy.

Historia parafii greckokatolickiej w Bielsku-Białej zaczyna się dzięki gościnności i współpracy z kościołem rzymskokatolickim. Za zgodą biskupa diecezji bielsko-żywieckiej oraz proboszcza parafii Chrystusa Króla w Leszczynach, już od 2018 roku działał tam punkt duszpasterski dedykowany wiernym obrządku greckokatolickiego. Wspólnota ta znalazła schronienie w dolnej kaplicy parafii w Leszczynach, gdzie księża z krakowskiej parafii greckokatolickiej odprawiali msze.

Wybuch wojny na Ukrainie przyniósł nowe wyzwania i potrzeby. Do Bielska-Białej przybyło wielu grekokatolików i prawosławnych wiernych, którzy poszukiwali duchowej opieki i wsparcia. Wspólnota spotykająca się w kościele w Leszczynach stała się dla nich miejscem modlitwy i wsparcia. Konieczna była jednak stała obecność kapłana tego obrządku w samym Bielsku-Białej.

Powstała parafia kościoła greckokatolickiego w Bielsku-Białej

1 sierpnia to datą kluczową w historii parafii. Dekretem metropolity przemysko-warszawskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, arcybiskupa Eugeniusza Popowicza, została erygowana parafia pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego w Bielsku-Białej. To symboliczne wydarzenie zyskało ogromne znaczenie dla miejscowej wspólnoty greckokatolickiej.

Na czele nowo powstałej parafii stanął ks. Dmytro Fedlyuk, dotychczasowy wikariusz greckokatolickiej parafii w Krakowie. Jego doświadczenie i oddanie sprawie duchowej czynią go odpowiednim przywódcą dla tej rozwijającej się wspólnoty. Wprowadzenie na urząd proboszcza ks. Dmytra Fedlyuka przez dziekana krakowsko-gorlickiego ks. prot. Piotra Pawliszcze było doniosłym wydarzeniem dla parafii i wiernych

Nabożeństwa w parafii greckokatolickiej

Nabożeństwa dla wiernych obrządku greckokatolickiego, nazywanego również bizantyjsko-ukraińskim, odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 11:00 w dolnej kaplicy kościoła Chrystusa Króla, usytuowanego przy ulicy Straconki 12. To szczególny czas modlitwy, kiedy wierni mogą w pełni doświadczyć piękna i głębi tego obrządku.

– Nabożeństwa dla wiernych Kościoła Greckokatolickiego nadal odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 11.00 w dolnej kaplicy Kościoła Chrystusa Króla przy ulicy Straconki 12 – informuje proboszcz parafii pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego w Bielsku Białej Ks. Dmytro Fedlyuk.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt