FOTO: W Bielsku-Białej otwarto wyjątkową wystawę dla niewidomych!

foto. Galeria Bielska BWA

W Galerii Bielskiej BWA po raz pierwszy odbywa się fascynująca wystawa sztuki haptycznej, która zachęca do angażowania wielu zmysłów. Choć głównie przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, stanowi unikalne doświadczenie dla wszystkich zwiedzających. Wystawa “Dotyk Sztuki / Touch of Art” to owoc projektu realizowanego przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przedstawia ona dzieła sztuki haptycznej autorstwa 40 artystek i artystów.

Multisensoryczne doświadczenie sztuki haptycznej

Ekspozycja “Dotyk Sztuki / Touch of Art” to wyjątkowa okazja do odkrycia świata sztuki poprzez zmysły. Prezentowane na wystawie prace to rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowano ekspozycję w pełni dostępną, gdzie każde dzieło może być dotknięte, pogłaskane, a czasem nawet przytulone. Ta bezpośrednia interakcja między dziełem a odbiorcą stwarza wyjątkowe, intymne doświadczenie, pobudzając zmysły i zachęcając do odkrywania faktur i właściwości przedmiotów.

Wystawa “Dotyk Sztuki / Touch of Art” umożliwia połączenie zmysłu wzroku i dotyku, co poszerza percepcję sztuki. Wrażenia wizualne uzupełniane są dotykiem, ale także innymi zmysłami, takimi jak słuch, węch czy smak. To multisensoryczne podejście pozwala odbiorcom widzącym doświadczyć sztuki w zupełnie nowy sposób. Zmysł dotyku staje się równie istotny jak zmysł wzroku, czyniąc wystawę bardziej dostępną i interesującą.

Wsparcie dla osób niewidomych i niedowidzących

W celu jeszcze lepszego zrozumienia prezentowanych prac, przygotowano audiodeskrypcję, która opisuje werbalnie treści wizualne dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki temu, nawet osoby z ograniczoną percepcją wzrokową mogą w pełni cieszyć się sztuką haptyczną.

Gdzie i do kiedy można oglądać wystawę?

Wystawa potrwa do 25 lutego. Będzie jej towarzyszył bogaty program wydarzeń, w tym m.in. oprowadzania dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Dwa takie spotkania, z grupami osób zrzeszonych w kołach Polskiego Związku Niewidomych, zostały ustalone na 23 stycznia o godz. 12.00 oraz 14 lutego o godz. 11.00. Dodatkowe terminy można ustalać mailowo: edukacja@galeriabielska.pl lub telefonicznie: 33 812 58 61. 

Ekspozycja dostępna jest w górnej sali Galerii Bielskiej BWA od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. Jednocześnie w dolnej sali prezentowana jest wystawa Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt