W Beskidach trwa niesamowite zjawisko! Rykowisko czyli okres godowy jeleni.

rykowisko w Beskidach

W Beskidach trwa rykowisko, czyli okres godowy jeleni. To wydarzenie przykuwa uwagę zarówno miłośników przyrody, jak i badaczy. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego, Maciej Mażul, podkreśla, że w rejonie Babiej Góry dało się już słyszeć pierwsze charakterystyczne odgłosy wydawane przez samce.

Rykowisko Jeleni w Beskidach: Dźwięk Przyrody i Walka o Samice

Tradycyjnie rykowisko jeleni rozpoczyna się, gdy temperatura w lasach spada. Aktualnie, w górach, termometry nocą wskazują kilka stopni powyżej zera. To okres, w którym byki zaczynają ryczeć, co służy im do zwabienia potencjalnych partnerek, pozbycia się konkurencji lub wezwania innego samca do walki o samice. Te niesamowite odgłosy słychać już w beskidzkich lasach.

– To dopiero początek rykowiska. Odzywają się “organiści”, czyli młode samce, które zaczynają wchodzić w wiek dorosły. Te starsze jeszcze czekają. Im niższa temperatura we wrześniu, tym bardziej to wpływa na byki. Odzywają się najsilniejsze okazy, a odpowiadają im ich konkurenci – wyjaśnił PAP przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.

Jak długo trwa rykowisko i kiedy można je usłyszeć?

Przyrodnik Maciej Mażul podkreśla, że trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa to widowisko natury. Długość rykowiska zależy przede wszystkim od siły i wytrzymałości byków oraz stopnia konkurencji między nimi. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z silnymi i zdeterminowanymi osobnikami, samice zostaną zapłodnione przez najlepsze okazy, co jest kluczowe dla przetrwania gatunku.

Zazwyczaj ryczenie pojawia się o zachodzie słońca i trwa aż do świtu, a więc rykowisko dla osób mieszkających w pobliżu lasu jest conocnym wydarzeniem, które może zaburzać spokojny sen. Zdarza się jednak, że głośny ryk jelenia słychać nawet w ciągu dnia. 

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy, jest miejscem o wyjątkowej różnorodności przyrodniczej. Założony w 1954 roku, obejmuje obszar wokół Babiej Góry, najwyższego szczytu Beskidów o wysokości 1725 metrów nad poziomem morza. Ten malowniczy park narodowy jest prawdziwym skarbem Beskidów i przyciąga rzesze turystów z całego świata.

Nie bez powodu Babiogórski Park Narodowy został w 1977 roku uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. To miejsce, gdzie przyroda jest chroniona i rozwija się w zgodzie z ekosystemem. To także dom dla wielu gatunków zwierząt, w tym właśnie jeleni, którzy odgrywają istotną rolę w zachowaniu tej przyrodniczej różnorodności.

Źródło: PAP

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt