W lasach Beskidów, a szczególnie w okolicach Bielska-Białej, zaczęły rosnąć najbardziej poszukiwane grzyby – różne gatunki borowików. Jedną z lokalnych postaci, która w tym czasie chwali się swoimi znaleziskami, jest Roman Matyja, radny z Bielska-Białej.
Występowanie borowików
Borowiki usiatkowane rosną od maja aż do połowy listopada. Spotkać je można w lasach liściastych, mieszanych, rzadziej iglastych oraz czasami także poza lasem, na przykład w parkach. W ostatnich latach w bielskich lasach dosyć często można znaleźć te grzyby. Borowik usiatkowany to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych gatunków grzybów. Jest znany od bardzo dawna i został opisany już w XVIII wieku. Warto jednak pamiętać, że borowik usiatkowany może być mylony z innymi gatunkami grzybów, takimi jak goryczaki żółciowe.
Charakterystyka borowika usiatkowanego
Borowiki usiatkowane są grzybami imponującymi swoim wyglądem. Ich brązowe kapelusze są widoczne z daleka i łatwo je rozpoznać wśród innych grzybów. Jednak to nie tylko wygląd czyni je tak wyjątkowymi. Borowiki usiatkowane są również cenione ze względu na swój niepowtarzalny smak i aromat. Niestety, goryczaki żółciowe często są mylone z tym gatunkiem. Główną różnicą między nimi jest smak. Borowiki usiatkowane mają wyjątkowo smaczny miąższ, podczas gdy goryczaki żółciowe są gorzkie i ich smaku nie można w żaden sposób usunąć. Nawet najmniejszy kawałek goryczaka żółciowego może zepsuć smak całej potrawy.
Wracając do naszego bohatera, Roman Matyja, co roku o tej porze chwali się swoimi zbiorami borowików znalezionymi niedaleko swojego domu w okolicach bielskiego Dębowca. Mimo ostatnich opadów deszczu, w lesie nadal jest dość sucho, co ma wpływ na wygląd zebranych przez niego grzybów. Mają one popękane skórki na kapeluszach, jednak nie wpływa to na ich walory smakowe.
foto: Roman Matyja FB