Jakie przyczyny wypadków dominują na ulicach powiatu bielskiego? Przedstawiamy raport

Policja Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego opublikowała raport dotyczący bezpieczeństwa na drogach za rok 2023. Dane te są ważne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także dla mieszkańców regionu. Sprawdźmy, jakie zmiany nastąpiły w porównaniu z rokiem 2022 i jakie przyczyny wypadków dominują na naszych ulicach.

Raportowanie wypadków i kolizji drogowych

W ciągu całego roku 2023 odnotowano 92 wypadki drogowe na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego. To wzrost o 10 przypadków w porównaniu z rokiem 2022. Mimo tego zauważamy pozytywną tendencję, ponieważ liczba śmiertelnych ofiar spadła o 2 osoby, wynosząc obecnie 5 ofiar. Ponadto, 104 osoby odniosły obrażenia w wyniku wypadków, co oznacza wzrost o 22 w porównaniu z rokiem poprzednim.

Policja odnotowała ponad 3,673 kolizje drogowe, co jest niższą liczbą niż w 2022 roku o ponad 100 przypadków. To pozytywny sygnał, że kierowcy stają się bardziej ostrożni na drogach. Warto zaznaczyć, że wśród ofiar śmiertelnych tylko 2 osoby były niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, w przeciwieństwie do 2022 roku, gdzie było to 4 osoby.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowe zachowania wobec pieszych uczestników ruchu nadal pozostają najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych, co podkreśla policja.

Wypadki z udziałem pieszych: W 2023 roku odnotowano 90 zdarzeń z udziałem pieszych, w tym 40 wypadków i 50 kolizji. Co niepokojące, wiele z tych zdarzeń miało miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych, co wymaga zwiększenia uwagi i ostrożności ze strony wszystkich uczestników ruchu.

Nietrzeźwi kierowcy za kółkiem - liczba spadła

Policjanci bielskiej komendy podjęli liczne działania kontrolne, zatrzymując 352 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 121 kierujących pod wpływem alkoholu. To jednak mniejsza liczba w porównaniu z rokiem 2022, co może świadczyć o większej świadomości kierowców. Kierowcy na podwójnym gazie spowodowali 67 zdarzeń drogowych, w tym 6 wypadków, jednak w żadnym z nich nie doszło do tragicznych skutków.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt