Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu

Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu odbyły się 11 lipca w Bielsku-Białej. Miejscem obchodów był Cmentarz Wojska Polskiego, zebrani spotkali się przy pomniku poświęconym Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945.

W uroczystościach wzięli udział pochodzący z Kresów bielszczanie – świadkowie tamtych wydarzeń, zastępca prezydent miasta Przemysław Kamiński, przewodnicząca Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk i radni Rady Miejskiej, a także harcerze i mieszkańcy miasta.

– W kolejną rocznicę wydarzeń na Wołyniu jesteśmy w miejscu i czasie, kiedy powinniśmy zadumać się nad tym, co wydarzyło nie tak dawno. Mówię tu o najeździe na Ukrainę przez Federację Rosyjską. Zastanówmy się przez chwilę nad tym, co ludzkość, w różnych czasach, potrafi sobie wzajemnie wyrządzać. Powinniśmy pielęgnować tę historię po to, żeby podobne zdarzenia nie miały już nigdy miejsca. Patrząc w przyszłość, nie zapominajmy o przeszłości – mówił zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński.

– Pamiętajmy o Wołyniu nie tylko dzisiaj, nie tylko wtedy, kiedy jest ta rocznica, pamiętajmy o tym stale – dodała przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk.
Natomiast o potrzebie oczyszczania i niezakłamywania prawdy historycznej mówili Mieczysław Adaszyński ze Stowarzyszenia Miłośników Złoczowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz bielszczanin, autor książek Rajmund Pollak, a prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział w Bielsku-Białej Jan Dąmbrowski przypominał tło historyczne tamtych tragicznych dni.
Odśpiewano hymn państwowy i Rotę. Później władze miasta i zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem.

Niedziela, 11 lipca 1943 roku była punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. W ciągu kilku tygodni wymordowano około 120.000 Polaków.

źródło/foto UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt