Uroczyste spotkanie na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej

fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Rok 2024 jest wyjątkowy dla Powiatu Bielskiego, który obchodzi 25. rocznicę przywrócenia powiatów na mapie samorządowej Polski. Na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury, podczas którego muzycy oraz inni działacze kulturalni zostali uhonorowani za swoje osiągnięcia.

Wyróżnienia ministerialne za zasługi dla kultury

W trakcie spotkania, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał wyróżnienia za zasługi dla kultury. Beata Borowska, założycielka i dyrygentka Bielskiego Chóru Kameralnego, została odznaczona Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Chór ten aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym regionu i reprezentuje Polskę w konkursach chóralnych na całym świecie.

Kolejne wyróżnienia, odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, otrzymali Witold Osiecki i Marian Rosiek, długoletni członkowie chóru “Cantica”. Osiecki pełni funkcję prezesa, a Rosiek jest kierownikiem artystycznym tego 40-letniego chóru z Bystrej. Trzecim uhonorowanym był Eugeniusz Kubat, muzyk wszechstronny, który wspiera wiele kapel góralskich i zespołów folkowych na kontrabasie, gitarze basowej i trąbce oraz jest członkiem zespołu “Akurat”.

Spotkanie to również stanowiło okazję do docenienia innych twórców i animatorów kultury z powiatu. Zespół Regionalny “Jasieniczanka” obchodził 35-lecie swojej działalności, co zostało szczególnie wyróżnione przez starostę bielskiego i przewodniczącego Rady Powiatu.

Jan Borowski, przewodniczący Rady Powiatu, podkreślał znaczenie osób zaangażowanych w życie kulturalne regionu, zarówno jako twórców, jak i nauczycieli. Sam będąc artystą i wykładowcą, dyrygował chórem Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, który także wystąpił na spotkaniu.

W uroczystości wyróżniono także bibliotekarki “Książnicy Beskidzkiej” oraz osoby wspierające pracowników bielskiego starostwa w organizowaniu wydarzeń kulturalnych.

Wyróżnienia animatorów życia kulturalnego lokalnej społeczności:

1. Maria Maroszek (Bestwina) – za całokształt aktywnej działalności społeczno-kulturalnej na rzecz mieszkańców gminy Bestwina
2. Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie – za działalność artystyczną oraz promowanie powiatu bielskiego na wielu scenach w kraju i zagranicą
3. Dominik Nikiel – (Buczkowice) – za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury filmowej oraz promocję gminy Buczkowice i powiatu bielskiego
4. Renata Jakubiec – (Buczkowice) za działalność na rzecz rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży w dziedzinie teatru oraz promocję gminy Buczkowice i powiatu bielskiego
5. Elżbieta Tajstra – (Buczkowice) za działalność na rzecz rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży w dziedzinie teatru oraz promocję gminy Buczkowice i powiatu bielskiego,
6. Agnieszka Gola – za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, a także za organizację imprez plenerowych oraz warsztatów dla mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice i powiatu bielskiego (Czechowice-Dziedzice),
7. Renata Kotzian – (Czechowice-Dziedzice) za podejmowanie licznych inicjatyw na rzecz edukacji kulturalnej oraz rozwoju artystyczno-kulturalnego uczniów z terenu powiatu bielskiego
8. Dr Joanna Czyż-Cieciak – (Czechowice-Dziedzice) za podejmowanie licznych inicjatyw na rzecz edukacji kulturalnej oraz rozwoju artystyczno-kulturalnego uczniów z terenu powiatu bielskiego
9. Piotr Walczak – (Jasienica) za całokształt działalności artystycznej oraz wkład w rozwój sztuki na terenie powiatu bielskiego oraz gminy Jasienica.
10. Teatr Ryba Latająca (Anna Maśka) – (Jasienica) za działalność w zakresie upowszechniania teatru wśród mieszkańców gminy Jasienica
11. Małgorzata Sikora – (Jaworze) za działalność społeczno-kulturalną na rzecz mieszkańców gminy Jaworze i powiatu bielskiego oraz twórczość artystyczną i literacką
12. Bartłomiej Hałat – za wspieranie szeregu inicjatyw kulturalnych w gminie Kozy oraz działalność artystyczną w dziedzinie fotografii,
13. Przemysław Jakubowski – za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie fotografii oraz promocję gminy Kozy i powiatu bielskiego. (Kozy)
14. Katarzyna Sadlik – za prowadzenie innowacyjnej działalności kulturalnej oraz rozwój i promowanie muzycznej sceny wśród mieszkańców gminy Kozy i powiatu bielskiego,
15. Przemysław Sadlik – za prowadzenie innowacyjnej działalności kulturalnej oraz rozwój i promowanie muzycznej sceny wśród mieszkańców gminy Kozy i powiatu bielskiego,
16. Kamila Byrdziak-Duraj – (Porąbka) za działalność artystyczną i aktywizację mieszkańców gminy Porąbka oraz wkład w rozwój sztuki na terenie powiatu bielskiego,
17. Zdzisława Konopnicka-Dwornik – (Porąbka) za aktywną działalność społeczno-kulturalną na rzecz seniorów z terenu powiatu bielskiego
18. Marta Potempa – (Porąbka) za działalność społeczno-kulturalną oraz edukacyjną wśród dzieci i młodzieży z gminy Porąbka i powiatu bielskiego
19. Małgorzata Więzik (Szczyrk) za działalność literacką związaną z wydaniem książki pt. „O zapachu chleba i zapomnianym partyzancie”
20. Józef Więzik – (Szczyrk) za działalność literacką związaną z wydaniem książki pt. „O zapachu chleba i zapomnianym partyzancie”
21. Stanisław Paluch – (Szczyrk) za całokształt działalności społeczno-kulturalnej na rzecz mieszkańców Szczyrku i powiatu bielskiego.
22. Małgorzata Kujawska-Zemła „Klamka” – (Wilkowice) – za działalność artystyczną w zakresie muzyki, organizowanie licznych inicjatyw społeczno-kulturalnych oraz promocję powiatu bielskiego oraz gminy Wilkowice na wielu scenach muzycznych.
23. Paulina „Pinka” Kachel – (Wilkowice) za organizowanie szeregu inicjatyw społeczno-kulturalnych oraz działalność w rozwoju artystycznym dzieci i młodzieży, w szczególności w dziedzinie tańca
24. Gabriela Ryszka – (Wilamowice) za organizację szeregu wydarzeń społeczno-kulturalnych oraz koordynowanie działań Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach
25. Władysław Carbol – (Wilamowice) – za całokształt działalności artystycznej i społeczno-kulturalnej oraz wkład w rozwój sztuki na terenie powiatu bielskiego oraz gminy Wilamowice

Wyróżnienia (Książnica Beskidzka)

26. Izabela Mąkinia – za wyjątkowy wkład w rozwój czytelnictwa, edukację ekologiczną dzieci i młodzieży oraz podejmowanie innowacyjnych inicjatyw w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie.
27. Anna Mucha – za upowszechnianie i rozwój czytelnictwa wśród mieszkańców powiatu bielskiego oraz wieloletnią pracę zawodową i kreowanie pozytywnego wizerunku Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybarzowicach,
28. Bożena Zontek – za upowszechnianie i rozwój czytelnictwa wśród mieszkańców powiatu bielskiego oraz wieloletnią pracę zawodową i kreowanie pozytywnego wizerunku Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce,
29. Ewa Chrószcz – za wyjątkowe zaangażowanie w pracę bibliotekarską i kreatywność animacyjną podczas licznych spotkań czytelniczych, rozwój działu audiowizualnego oraz podejmowanie szeregu inicjatyw rozwijających Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach,

Podziękowania za pomoc w organizacji imprez:

30. Jolanta Zienkiewicz – za wzorową organizację Zjazdu Towarzystw Regionalnych w Rudzicy
31. Anna Jezierska – Dyrektor GOK w Porąbce – za wzorową współpracę podczas organizacji Święta Powiatu Bielskiego w Porąbce
32. Marcin Filip – za koordynację działań z ramienia NIKiDW oraz współorganizację Przeglądu Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo”.

Kapituła Nagrody Starosty im. ks. Józefa Londzina – podziękowania za pracę w 2023 roku:

33. Danuta Kożusznik
34. Alina Świeży-Sobel
35. Ks. kanonik Ignacy Czader
36. Bogdan Kocurek

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry