...

Uniwersytetu Bielsko-Bialski zyskał nowoczesną karetkę – pomoże w edukacji

foto. Uniwersytet Bielsko-Bialski

Uniwersytet Bielsko-Bialski wraz z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym podjęły inicjatywę, która ma na celu lepsze przygotowanie przyszłych ratowników medycznych do pracy w rzeczywistych warunkach. 9 lutego miało miejsce uroczyste przekazanie nowoczesnej karetki przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe, która posłuży studentom do praktycznych zajęć.

Uniwersytet Bielsko-Bialski i Bielskie Pogotowie Ratunkowe we wspólnej współpracy

Katedra Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe podjęły decyzję o ścisłej współpracy badawczo-dydaktycznej. W ramach tego partnerstwa planowane są liczne inicjatywy, takie jak:
•    wspólna realizacja szkoleń i konferencji naukowych,
•    wspólna organizacja mistrzostw w ratownictwie medycznym,
•    prowadzenie badań naukowych z zakresu medycyny naukowej i ratownictwa medycznego. 

foto. Uniwersytet Bielsko-Bialski

Działania te będą miały na celu doskonalenie zarówno edukacji studentów, jak i umiejętności praktycznych personelu medycznego. W ramach współpracy BPR udostępniło uczelni na czas nieokreślony w pełni wyposażoną, nowoczesną karetkę, która posłuży do zajęć praktycznych studentów kierunku Ratownictwo medyczne.

Innowacje w ratownictwie medycznym

Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Wojciech Waligóra, podkreśla, że współpraca z uniwersytetem otwiera drzwi do wprowadzenia nowych rozwiązań w pracy ratowników. Planowane jest wyposażenie karetek w analizatory parametrów krytycznych, co umożliwi szybszą i dokładniejszą diagnozę przedszpitalną. To krok w kierunku poprawy efektywności działań ratunkowych i zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

– To nie jest forma tylko przekazania ambulansu, ale wniesienia swojego wkładu do wspólnego projektu, gdyż ten projekt będzie działał w dwie strony. Szkoli się tutaj kadra, która w dużej mierze zasila później nasze pogotowie. Chcemy też skorzystać z wiedzy i doświadczenia naukowców tutaj pracujących, ażeby szkolić i doszkalać nasz personel. Co przełoży się na jeszcze większe bezpieczeństwo naszych pacjentów. Wspólnie z uczelnią będziemy chcieli wprowadzić obsadę trzyosobową, podobnie chcemy do wszystkich karetek wprowadzić analizatory parametrów krytycznych. To są rzeczy, które pozwolą ratownikom jeszcze szybciej ocenić stan pacjenta już na miejscu i wdrożyć leczenie – podkreślił dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra. 

Liczba studentów będzie stale rosnąć

W tym momencie na pierwszym roku studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu UBB szkolącym ratowników medycznych uczy się 45 studentów, a na roku dyplomowym ok. 30 osób. 
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UBB prof. Rafał Bobiński zakłada, że w nieodległej przyszłości uniwersytet będzie szkolił fizjoterapeutów i dietetyków. Podkreśla, że mieszkamy w regionie, gdzie ludzie uprawiają wzmożoną aktywność sportową, a co za tym idzie zdarza się spora liczba urazów i potrzeba coraz więcej osób, które potrafią w tej sytuacji pomóc. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama