Na niebie pojawi się Truskawkowy Księżyc – Przed nami wyjątkowe zjawisko

Zbliżająca się pełnia Księżyca obiecuje wyjątkowy widok na nocnym niebie. Tym razem srebrny glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem, co sprawi, że będzie się wydawał większy i może przybrać pomarańczowy odcień.

Dlaczego Truskawkowy Księżyc jest Tak Wyjątkowy?

Pełnia Księżyca w czerwcu, nazywana Truskawkowym Księżycem, będzie wyjątkowo efektowna, ponieważ przypada krótko po letnim przesileniu. Jak wyjaśnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, pełnia wystąpi nieco ponad 24 godziny po przesileniu letnim, co sprawia, że Księżyc będzie widoczny bardzo nisko nad horyzontem. Na północy Polski Księżyc wzniesie się zaledwie 6 stopni nad południowy horyzont.

Położenie Księżyca względem Słońca sprawia, że podczas letniego przesilenia, gdy Słońce jest najwyżej na niebie, Księżyc znajduje się nisko. W takich warunkach, w wyższych szerokościach geograficznych, Księżyc prześwieca przez większą ilość atmosfery, co nadaje mu pomarańczowy lub czerwonawy kolor, podobny do tego, który obserwujemy podczas wschodów i zachodów słońca. Wójcicki podkreśla, że będzie to najniższa pełnia od 2006 roku, co czyni to zjawisko jeszcze bardziej wyjątkowym.

Truskawkowy Księżyc: Nazwy i Kulturowe Znaczenie

Nazwa Truskawkowy Księżyc pochodzi od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy nazywali czerwcową pełnię na cześć sezonu zbioru truskawek. Istnieją również inne nazwy czerwcowej pełni, takie jak Księżyc Zielonej Kukurydzy i Gorący Księżyc. Celtyckie plemiona miały swoje własne określenia, takie jak Koński Księżyc, Miodowy Księżyc i Różany Księżyc.

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca, która występuje, gdy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. W tym czasie tarcza Księżyca jest w pełni oświetlona przez Słońce, co sprawia, że jest w pełni widoczna. Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Nadchodząca pełnia Księżyca to nie tylko fascynujące zjawisko astronomiczne, ale także wyjątkowa okazja do podziwiania Srebrnego Globu w jego pełnej krasie. Z uwagi na jego niskie położenie i możliwy pomarańczowy odcień, warto spędzić noc z piątku na sobotę na obserwacji nieba. Księżyc osiągnie maksimum o godzinie 3:08 w sobotę, więc przygotuj się na niezapomniany widok.

Zatem, czy jesteś gotowy na Truskawkowy Księżyc? Z pewnością będzie to jedno z najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku, które nie powinno umknąć uwadze miłośników nieba.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt