Trudne warunki w Beskidach: GOPR prowadził poszukiwania turystów!

zdjęcie ilustracyjne foto: GOPR Beskidy

Mimo trudnych warunków jakie panują aktualnie w górach,  sporo turystów wyruszało na szlaki w Beskidach. Dziś w rejonie Babiej Góry, ratownicy GOPR Beskidy musieli interweniować kilka razy ponieważ turyści tracili orientację w terenie. 

10 Osobowa grupa straciła orientację na Babiej Górze

Dziś doszło do sytuacji, kiedy grupa dziesięciu osób, schodząc z Babiej Góry, utraciła orientację na szlaku. Całe zdarzenie miało miejsce już po zmroku. 

Jak poinformował lokalny portal sucha24, dzięki aplikacji “Ratunek” grupa została wyprowadzona na przełęcz Lodową, a ratownicy podążali w ich kierunku.

Ratownicy niezwłocznie dotarli do turystów i sprowadzili ich do schroniska na Markowych Szczawinach. Jak zapewnili goprowcy, turyści byli w dobrym stanie.

Dwóch turystów straciło orientację, kolejnych znaleziono w trakcie poszukiwań

Jak informuje serwis, tego samego dnia doszło do innych incydentów. Wczesnym popołudniem goprowcy otrzymali zgłoszenie od dwójki turystów, którzy zagubili się w partii szczytowej, nie będąc w stanie odnaleźć drogi na przełęcz Brona.

Podczas akcji ratowniczej zespoły GOPR natknęły się na kolejną grupę turystów, którzy błądzili. Wszyscy zdezorientowani wędrowcy zostali skutecznie sprowadzeni do schroniska na Markowych Szczawinach.

Warunki atmosferyczne na szlakach turystycznych w Beskidach są trudne i wymagają szczególnej ostrożności. GOPR ostrzega, że na obszarze Markowych Szczawin leży około 20 cm świeżego śniegu, zaś na wyższych partiach jest go znacznie więcej. Lokalnie, w obszarach narażonych na działanie wiatru, pokrywa śnieżna osiąga nawet 50 cm.

Bezpieczeństwo w Górach

Incydent w rejonie Babiej Góry ponownie podkreśla konieczność świadomego podejścia do wędrówek górskich. Warunki terenowe mogą być nieprzewidywalne, zwłaszcza z uwagi na zmienne warunki pogodowe.

Ratownicy zwracają uwagę, że przygotowanie do wędrówki, obejmujące odpowiedni ekwipunek, orientację w terenie oraz świadomość aktualnych warunków atmosferycznych, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas wyprawy w góry. GOPR apeluje również o odpowiedzialność i przestrzeganie wytycznych bezpieczeństwa, co może przyczynić się do uniknięcia podobnych incydentów.

CZYTAJ TAKŻE:

Bezpieczeństwo turystów w Beskidach pozostaje priorytetem dla służb ratowniczych, które nieustannie monitorują sytuację na szlakach, działając dla zapewnienia wsparcia i ochrony dla wszystkich miłośników górskich wędrówek.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry