Trudne warunki na szlakach – Na Babiej Górze podwyższono stopień zagrożenia lawinowego!

foto: FB Aktualne Warunki w Górach

Beskidy stają się coraz trudniejsze do zdobycia z powodu intensywnych opadów śniegu. Warunki na szlakach stają się coraz bardziej wymagające, a obszary górskie są zasypywane przez śnieg. W ostatnich dniach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze, co sprawia, że turystom zaleca się ostrożność i rozważne podejście do wycieczek górskich.

Niebezpiecznie na szlakach w Beskidach - Zagrożenie lawinowe rośnie na Babiej Górze

W Beskidach, z godziny na godzinę robi się coraz bardziej niebezpiecznie, szczególnie na szlakach w okolicach Babiej Góry. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR ogłosili podniesienie poziomu zagrożenia lawinowego z pierwszego na drugi stopień. Przyczyną tego wzrostu ryzyka są obfite opady śniegu, które tworzą potencjalnie niebezpieczne depozyty śnieżne.

Miejscami, szczególnie na stokach góry, grubość pokrywy śnieżnej przekracza już 50 centymetrów, a na niektórych obszarach śniegu jest znacznie więcej. Wiatr przenosił śnieg, tworząc obszary szczególnego zagrożenia, głównie pod przełamaniami terenu, w zagłębieniach i żlebach. To właśnie w tych miejscach istnieje większe ryzyko wyzwolenia lawiny.

Ratownicy apelują o ostrożność

Zdobywanie gór w tak trudnych warunkach staje się nie tylko wyzwaniem, ale także zagrożeniem dla życia. Ratownicy GOPR apelują o rozwagę i ostrożność. Poruszanie się w górach wymaga teraz nie tylko doświadczenia, ale także umiejętności oceny lokalnego zagrożenia.

Warto również pamiętać o zachowaniu elementarnych środków bezpieczeństwa na stromych stokach. Samoistne zejście z dużych lawin jest mało prawdopodobne, dlatego należy unikać narażania się na takie ryzyko.

Zagrożenie lawinowe jest oceniane w pięciostopniowej skali, a obecnie mamy do czynienia z drugim stopniem zagrożenia. Nie można wykluczyć, że w najbliższych godzinach zostanie ogłoszony kolejny poziom ryzyka. Turystom planującym wycieczki górskie zaleca się śledzenie na bieżąco informacji na temat warunków na szlakach oraz dostosowanie swoich planów do aktualnej sytuacji.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry