Dziś wieczorem mieszkańcy Czechowic-Dziedzic byli świadkami kolejnej tragedii związanej z tlenkiem węgla. Informacja mówiła o możliwej obecności kobiety w łazience jednego z budynków, która nie daje znaku życia. Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie służby ratunkowe.
Śmierć kobiety w Czechowicach-Dziedzicach
Do tragicznego zdarzenia doszło ok. godz. 20:20 w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Narutowicza. Po przybyciu strażaków i ratowników okazało się, że kobieta niestety nie przeżyła. Badania przeprowadzone przez strażaków wykazały obecność tlenku węgla w powietrzu. W momencie pomiarów stężenie tego niebezpiecznego gazu wynosiło aż 250 ppm (cząstek na milion). Trwają intensywne czynności śledcze, a prokurator został powiadomiony o tragedii.
To niestety kolejna ofiara czadu w regionie w ostatnich dniach i czwarta tej zimy. W ubiegłym tygodniu w Bielsku-Białej życie stracił 63-letni mieszkaniec. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Niebezpieczeństwo tlenku węgla - jak uchronić się przed czadem?
Tragedie związane z tlenkiem węgla stają się coraz bardziej powszechne w okresie zimowym. Tlenek węgla to bezwonny, bezbarwny gaz, który jest niezwykle trujący. Może występować w wyniku nieprawidłowo działających urządzeń grzewczych, kominów czy niedrożnych przewodów kominowych. W przypadku wdychania tego gazu, może dochodzić do zatrucia organizmu, które w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
Aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem tlenku węgla, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
Regularna kontrola urządzeń grzewczych: Należy regularnie sprawdzać stan piecyków, kotłów gazowych czy kominów. W razie jakichkolwiek usterek, należy natychmiast przekazać sprawę do specjalistów.
Montaż czujników czadu: Instalacja czujników tlenku węgla w domu może uratować życie. Działają one jak czujniki dymu, alarmując w przypadku wykrycia czadu w powietrzu.
Wentylacja pomieszczeń: Wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których używane są urządzenia grzewcze, pomaga w usuwaniu nagromadzonego gazu.