To już pewne! W naszych okolicach powstanie reaktor jądrowy. Orlen ma zielone światło!

Mimo wątpliwości jakie miała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Orlen Synthos Green Energy otrzymało zielone światło na budowę małych reaktorów, z czego jeden z nich powstanie w naszym regionie. 

Prezes Orlenu: mamy zielone światło do budowy SMR-ów w Polsce

Na taką decyzję czekał nie tylko zarząd Orlenu, ale także polski biznes, który od kilku lat obawia się, że Polska może nie zdążyć z transformacją energetyczną, co sprawiłoby, że nad Wisłą produkcja przestanie być opłacalna.

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych. Tym samym mamy zielone światło do budowy SMR-ów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMR-y to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast” – poinformował w czwartek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Resort klimatu wydał sześć pozytywnych decyzji mimo negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczącego SMR-owego projektu, w który zaangażowany jest paliwowy gigant. Wczoraj o opinii ABW donosił serwis tygodnika „Polityka”, dziś prawdziwość tych informacji potwierdził Orlen. Przedstawiciele koncernu nie ujawnili treści tajnego dokumentu, uderzyli jednak w służby.

Na liście lokalizacji które otrzymały zielone światło są Stawy Monowskie. Znajdują w pobliżu zakładów Synthos Dwory pod Oświęcimiem ok. 40km od Bielska Bialej. Źródłem wody chłodzącej ma być Kanał Wiślany Dwory. Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, to właśnie w tej miejscowości reaktor ruszy jako pierwszy. Koszt jego budowy wyniesie 7 miliardów złotych.

Reaktor Jądrowy w powiecie Bielskim

Znane są również lokalizacje, w których spółka Last Energy Polska SPV 1 mogłaby zbudować reaktory w naszym kraju. Jeden z nich znajdować by się miał w powiecie bielskim, dokładniej w Jaworzu. 

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule poniżej:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt