To już pewne! Powstanie ścieżka wokół jeziora – budowa rozpocznie się w tym roku

Tereny wokół Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego zostaną zagospodarowane. Pozyskane pieniądze pozwolą na stworzenie nowych ścieżek i poprawę istniejących infrastruktur. Dzięki tym inwestycjom, mieszkańcy i turyści będą mogli jeszcze lepiej korzystać z uroków jezior w naszym regionie.

Tereny wokół Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego zostaną zrewitalizowane.

27 listopada w żywieckim Magistracie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono ambitny projekt rewitalizacji Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Inicjatywa “Rozwój zeroemisyjnej mobilności nad Jeziorem Żywieckim i Międzybrodzkim” jest jednym z głównych punktów Aglomeracji Beskidzkiej i ma na celu zagospodarowanie terenów wokół jeziora.

Wspólnie z miastem Żywiec zaangażowane są gminy Czernichów i Łodygowice, a na ten cel przeznaczone zostanie niespełna 200 milionów złotych, które będą pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla województwa śląskiego. Jak powiedział burmistrz Antoni Szlagor “to są pieniądze pewne (..) inwestycje udało się wpisać jako projekt kluczowy, dlatego przed nami ogromne wyzwanie aby ten projekt zrealizować.”

Obecnie będzie składany wniosek na ten cel. Zakończenie projektu planowane jest do roku 2026. Jak zapewnia burmistrz: ”dołożymy wszelkich starań żeby ten projekt zrealizować i żeby wszedł w życie”

Zakres prac miasta Żywiec

Nowe Ścieżki Pieszo-Rowerowe i Modernizacja Istniejących
Miasto Żywiec zamierza przekształcić okolice Jeziora Żywieckiego, budując nowe ścieżki pieszo-rowerowe na opaskach brzegowych oraz modernizując istniejące trasy dostosowując je do standardów rowerowych. Te inwestycje znacząco poprawią dostępność terenów nad jeziorem dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu.

Monitoring i Oświetlenie dla Bezpieczeństwa
W ramach projektu planowane jest również montaż monitoringu oraz oświetlenia, co zwiększy bezpieczeństwo korzystających z terenów nad Jeziorem Żywieckim. To istotny krok w kierunku poprawy komfortu i jakości życia mieszkańców oraz turystów.

Parking Park&Ride w Żywcu Moszczanicy
Projekt obejmuje także budowę parkingu typu Park&Ride w Żywcu Moszczanicy. To udogodnienie dla podróżujących komunikacją publiczną oraz tych, którzy chcą zostawić samochód i skorzystać z ekologicznych środków transportu nad Jeziorem Żywieckim.

Inwestycje w Gminie Łodygowice i Gminie Czernichów

Gmina Łodygowice przewiduje budowę kładki nad Jeziorem Żywieckim w Zarzeczu, co umożliwi jeszcze lepszy dostęp do terenów nad brzegiem jeziora. Ponadto, planowane są ścieżki rowerowe wzdłuż drogi ekspresowej S1 oraz brzegów jeziora, co stworzy atrakcyjne trasy dla miłośników dwóch kółek.

CZYTAJ TAKŻE:

Gmina Czernichów zaś skupia się na budowie węzła przesiadkowego w Międzybrodziu Bialskim, modernizacji obecnego węzła w Czernichowie oraz budowie ścieżek rowerowych wzdłuż jeziora międzybrodzkiego oraz żywieckiego, które połączą gminy Żywiec, Łodygowice i Czernichów. Dzięki temu region ten stanie się bardziej przyjazny dla rowerzystów i pieszych.

Gmina Łodygowice poinformowała, że jeszcze w tym roku rusza przetargi i rozpoczną się pierwsze pracę związane z budową. 

“Za nami spotkanie z Burmistrzem Miasta Żywiec i Wójtem Gminy Czernichów w sprawie budowy ścieżek rowerowych wokół Jeziora Żywieckiego. Wkrótce ruszamy z przetargami. Wartość inwestycji tylko w naszej gminie to ponad 50 mln zł (projekt finansowany ze środków UE). Połączymy się ze ścieżkami w Czernichowie i Żywcu, jak również połączymy się ze ścieżką w Rybarzowicach (prowadzącej w kierunku Szczyrku). Roboty budowlane ruszą jeszcze w tym roku! Wkrótce na stronie www.lodygowice.pl opublikujemy dokładny opis projektu i mapki poglądowe. Budowa trwać będzie 2-3 lata. I na koniec, co ważne, inwestycja będzie oddawania do użytkowania etapami” informuje Gmina Łodygowice

 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt