To już oficjalne – w Bielsku-Białej powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

uniwersytet medyczny w Bielsku-Białej
foto. architekcikrajobrazu.pl

W Bielsku-Białej powstaje filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, otwierając nowe perspektywy dla edukacji medycznej w regionie. Ta innowacyjna inwestycja ma na celu przygotowanie przyszłych lekarzy i profesjonalistów medycznych, którzy będą kontynuować dziedzictwo medycyny. Symboliczną ceremonię przekazania aktu utworzenia filii SUM w Bielsku-Białej uczczono 25 sierpnia w Starostwie Powiatowym.

W Bielsku-Białej powstaje filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Historia tego miasta zmienia się na naszych oczach, a rozwój edukacji medycznej staje się faktem. 25 sierpnia w Starostwie Powiatowym odbyła się symboliczna uroczystość przekazania aktu utworzenia w Bielsku-Białej fili SUM.

– Historia dzieje się na naszych oczach. Dążenia nas wszystkich właśnie stały się faktem. Na początku tej kadencji samorządu w mieście nie było ani jednego uniwersytetu, dzisiaj mamy dwie. Cieszy mnie, że zarówno ministerstwo, jak i SUM dostrzegły w naszym mieście wielki potencjał. W imieniu wszystkich samorządowców dziękuję za podjęte decyzje i liczę na dalszą współpracę w prowadzeniu tej inwestycji – mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewsk

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Plan na Rok Akademicki 2023/24

Na rok akademicki 2023/24 uczelnia planuje przyjąć 75 studentów na kierunek lekarski. Spośród nich 51 osób zostanie przyjętych na studia stacjonarne, a 24 na studia niestacjonarne. Kierunki na tej filii SUM obejmują szeroki zakres zagadnień związanych z medycyną. Studenci będą mieli okazję zdobywać wiedzę i umiejętności w obszarach takich jak Anatomia, Histologia, Cytologia i Embriologia, Biochemia z Elementami Chemii, Biologia Molekularna, Genetyka, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc i Elementy Pielęgniarstwa oraz Biofizyka. Jednak to nie tylko teoria będzie ważna – uczelnia skupia się także na praktycznych umiejętnościach, a zajęcia kliniczne będą prowadzone w renomowanych szpitalach i ośrodkach medycznych, takich jak Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej czy Beskidzkie Centrum Onkologii.

Siedziba filii w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Siedzibą bielskiej filii będzie budynek przy ulicy 1 Dywizji Pancernej 45. To miejsce na obrzeżach miasta, które będzie idealne dla przyszłych studentów medycyny. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb kierunku lekarskiego, oferując sale seminaryjne, ćwiczeniowe i laboratoria. Ponadto, planowana jest obecność biblioteki i czytelni, które będą miejscem nie tylko do nauki, ale także odpoczynku i pogłębiania wiedzy. Ta przestrzeń będzie sprzyjać twórczemu rozwojowi studentów i stworzy idealne warunki do nauki.

uniwersytet medyczny w Bielsku-Białej
foto: UM Bielsko-Biała

Wizja Przyszłości: Kompleks Budynków na Placu Fabrycznym

Jednak to nie koniec planów rozwoju. Władze uczelni, we współpracy z prezydentem miasta, Jarosławem Klimaszewskim, mają ambitne cele dotyczące przyszłości. Propozycja zagospodarowania kompleksu budynków na placu Fabrycznym to ważny krok w kierunku tworzenia kompleksowego centrum medycznego. Wartość tego przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 200 milionów złotych. W ramach tego projektu, planowana jest nie tylko rozbudowa Wydziału Lekarskiego, ale także stworzenie nowoczesnej biblioteki, centrum symulacji medycznej oraz potencjalnie kierunku lekarsko-stomatologicznego. To ważne dla miasta i całego regionu, ponieważ obszar ten obecnie jest zaniedbany i wymaga rewitalizacji.

Projekt przewiduje wykorzystanie pomysłów zaproponowanych w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego, który odbył się w 2018 roku. To oznacza, że modernizacja będzie oparta na najlepszych praktykach i uwzględni potrzeby przyszłych studentów oraz społeczności lokalnej. Choć konkretna data rozpoczęcia i zakończenia modernizacji nie jest jeszcze znana, to niewątpliwie przyniesie ona korzyści dla miasta i regionu.

foto. architekcikrajobrazu.pl

To nie jedyny Uniwersytet w Bielsku-Białej

22 sierpnia, w dzienniku ustaw opublikowano akt prawny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1672), który odmieni historię Akademii Techniczno-Humanistycznej. Zgodnie z tym dokumentem, z dniem 1 września nastąpi zmiana nazwy uczelni na Uniwersytet Bielsko-Bialski. W odpowiedzi na tę istotną zmianę, dr hab. inż. Jacek Nowakowski, profesor ATH oraz rektor uczelni, opublikował list

Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym artykule:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt