To już oficjalne – ATH stało się Uniwersytetem Bielsko-Bialskim

foto: ATH Bielsko-Biała

22 sierpnia, w dzienniku ustaw opublikowano akt prawny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1672), który odmieni historię Akademii Techniczno-Humanistycznej. Zgodnie z tym dokumentem, z dniem 1 września nastąpi zmiana nazwy uczelni na Uniwersytet Bielsko-Bialski.

Bielsko-Biała oficjalnie miastem Uniwersyteckim

W odpowiedzi na tę istotną zmianę, dr hab. inż. Jacek Nowakowski, profesor ATH oraz rektor uczelni, opublikował list, w którym dzieli się swoimi refleksjami na temat nowej nazwy i jej znaczenia dla przyszłości uczelni:

W dniu 22 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1672) opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy Naszej Akademii na Uniwersytet Bielsko-Bialski.

W 1969 roku, w wyniku porozumienia ówczesnych władz Bielska-Białej z Politechniką Łódzką, powstała Filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Przez ponad 30 lat Nasza Uczelnia kształciła inżynierów.
 
W 2001 roku, przy wsparciu otoczenia społeczno-politycznego, nastąpiło przekształcenie Filii w samodzielną uczelnię – Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Kontynuując tradycje kształcenia technicznego, rozszerzono ofertę dydaktyczną o nauki społeczne i humanistyczne. Nowa uczelnia bardzo dobrze odpowiadała na potrzeby rozwijającego się miasta oraz zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Z upływem kolejnych lat Akademia rozpoczęła także kształcenie przyszłych pracowników służby zdrowia.

Od ponad 50 lat działamy jako jedyna publiczna uczelnia akademicka w Bielsku-Białej.  Nowy rok akademicki 2023/2024 rozpoczniemy już jako Uniwersytet Bielsko-Bialski. Jest to owoc koncentracji naszej działalności w zakresie rozwoju naukowego, aktywności dydaktycznej, a także budowy nowej oraz modernizacji istniejącej infrastruktury badawczej, dydaktycznej i socjalnej.

Jestem przekonany, że wspólnie podejmujemy wyjątkowe zobowiązanie i odpowiedzialność za rozwój Naszej Uczelni, miasta Bielska-Białej i całego regionu, które wypełnimy zapewniając kształcenie uniwersyteckie dla młodzieży. W roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie prowadził kształcenie na 24 kierunkach studiów, a badania naukowe będą realizowane w 10 dyscyplinach naukowych w ramach 4 dziedzin nauki.

Bardzo dziękuję wszystkim Pracownikom i Studentom Naszej Uczelni za zaangażowanie i pracę umożliwiającą rozpoczęcie nowego roku akademickiego w ramach Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – wspólnoty wszystkich nauk, pracowników i studentów.” – pisze, dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. AT

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt