Termin budowy drogi S1 przesunięty o prawie rok – Natrafiono na ślady osadnictwa

foto: GDDKiA

W trakcie prac budowlanych na trasie drogi ekspresowej S1 między Dankowicami a Oświęcimiem dokonano nietypowych odkryć archeologicznych, rzucających światło na dawne osadnictwo w regionie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o znaleziskach, które sięgają epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, a więc okresu od 1100 do 400 lat p.n.e.

Tajemnice kultury łużyckiej odkryte w Jawiszowicach

Na pierwszym z dwóch stanowisk archeologicznych odkryto artefakty związane z tzw. kulturą łużycką, która rozwijała się w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza. Odkryto osiem zagłębionych obiektów, w tym sześć głębokich jam zasobowych, które pierwotnie funkcjonowały jako piwniczki, oraz dwie jamy posłupowe, będące pozostałościami po drewnianych konstrukcjach. Badacze natrafili również na fragmenty glinianych naczyń, co stanowi istotne źródło informacji o życiu społeczności z tamtego okresu.

Na drugim stanowisku archeologicznym znaleziono artefakty związane z kulturą mierzanowicką, datowaną na okres od 2300 do 1800 lat p.n.e. Odkryto szereg obiektów, w tym jamy posłupowe, jamy gospodarcze oraz rów, w którym natrafiono na cenne znaleziska wykonane z krzemienia oraz fragmenty ceramiki. Ze względu na te odkrycia, prace budowlane zostały wstrzymane, co spowodowało zmianę w harmonogramie robót drogowych. Pierwotny termin zakończenia prac został przesunięty z 26 lipca na 5 czerwca 2025 roku.

Aktualnie zaawansowanie prac budowlanych wynosi około 57 procent. Wykonano wzmocnienia podłoża pod konstrukcję drogi oraz nasypy drogowe. Skupienie się na robotach nawierzchniowych pozwoliło osiągnąć zaawansowanie na poziomie 35 procent całego zakresu. Pomimo opóźnień spowodowanych odkryciami archeologicznymi, perspektywy na dalszy postęp prac są obiecujące, a badania nad historią regionu stanowią istotny wkład w wiedzę o przeszłości tych terenów.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry