Teatr Banialuka potrzebuje nowej siedziby. Na celowniku dwie lokalizacje

Teatr Banialuka w Bielsku-Białej potrzebuje nowej siedziby ze względu na to, że obecna lokalizacja jest już znacznie wyeksploatowana, a jej remont kosztowałby zbyt drogo. Są dwa pomysły gdzie mogłaby się znajdować nowa siedziba teatru.

Historia Teatru Banialuka

Teatr Banialuka to wyjątkowa instytucja kulturalna, która od lat pełni ważną rolę w ścisłym centrum Bielska-Białej. Jego budynek, wzniesiony w 1934 roku, ma bogatą historię i odgrywał różne funkcje przez lata. Początkowo był żydowskim domem kultury im. Chaima Nachmanna Bialika, a następnie w 1947 roku stał się siedzibą Teatru Lalek, założonego przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Teatr Banialuka jest jedną z najstarszych scen lalkowych w całym kraju, cieszącą się uznaniem i popularnością.

Wyzwania związane z obecną siedzibą

Mimo długiej i interesującej historii, budynek Teatru Banialuka jest już mocno wysłużony. Jego żywotność techniczna dobiega końca, co stawia przed miastem Bielsko-Biała wyzwanie związane z przyszłością siedziby teatru. Właściwie zastanawiające jest, czy lepiej przeprowadzić kosztowny remont czy też wybudować nowy obiekt, zaprojektowany na miarę dzisiejszych potrzeb i oczekiwań.

Planowane zmiany i rola rady miejskiej

Prezydent Jarosław Klimaszewski jasno wyraził swoje zdanie na temat przyszłości Teatru Banialuka. Jego zdaniem, budowa nowej sceny teatru będzie jednym z głównych zadań kolejnej rady miejskiej. Nowi radni będą musieli podjąć decyzje dotyczące finansowania, projektu oraz wszystkich niezbędnych uzgodnień. Teatr Banialuka, jako jednostka samorządowa, może również liczyć na wsparcie miasta i ministerstwa kultury w prowadzeniu sceny. Samorząd Bielska-Białej jest gotów wykupić grunt i przeznaczyć 10 mln zł na tworzenie nowej siedziby.

Dwie lokalizacje w grze

Miasto rozważa dwie potencjalne lokalizacje dla nowej siedziby Teatru Banialuka. Pierwsza z nich znajduje się w samym centrum, na terenie obecnie zajmowanym przez targowisko. Wybór tej lokalizacji spowodowałby, że teatr stanąłby naprzeciwko Studia Filmów Rysunkowych i powstającego przy nim Centrum Bajki i Animacji. Druga lokalizacja mieści się we wschodniej części Bielska-Białej, w dawnej Białej Krakowskiej. Decyzja dotycząca wyboru ostatecznej lokalizacji będzie miała istotny wpływ na rozwój i funkcjonowanie Teatru Banialuka.

Prezydent Jarosław Klimaszewski podkreślił również, że miasto Bielsko-Biała jest zainteresowane ubieganiem się o status Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Przesunięcie siedziby Teatru Banialuka do nowego, nowoczesnego obiektu może przyczynić się do wzmocnienia kandydatury miasta. Pozyskanie funduszy zewnętrznych stanowi ważny czynnik ułatwiający realizację tego ambitnego celu.

foto: banialuka.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt