Tak będzie wyglądał Teatr Banialuka. Rozstrzygnięto konkurs na najlepszy projekt

foto: UM BB

Ogłoszono wyniki konkursu na projekt nowego Teatru Lalek Banialuka, który ma powstać wraz z filią Książnicy Beskidzkiej i zieloną biblioteką. Zwycięska koncepcja zapowiada rewitalizację przestrzeni miejskiej, zachowując jednocześnie funkcje targowe. Koszt inwestycji szacowany jest na 100 milionów złotych, a zakończenie budowy planowane jest na najbliższe pięć lat.

Zwycięski projekt

Konkurs na projekt nowego Teatru Lalek Banialuka przyciągnął sporo zainteresowanych. Wpłynęły aż 33 propozycje, które oceniane były przez jury składające się z przedstawicieli Stowarzyszenia Artystów Polskich (SARP), wiceprezydenta Przemysława Kamińskiego, dyrektora Biura Rozwoju Miasta Magdaleny Marek, dyrektora Książnicy Beskidzkiej Łucji Ruchały oraz dyrektora Banialuki Jacka Popławskiego. Pierwszą nagrodę oraz 50 tysięcy złotych przyznano zespołowi projektowemu z wrocławskiej spółki P2PA.
 
W uzasadnieniu wyboru, jury podkreśliło profesjonalne podejście zwycięskiego zespołu, ich trafne decyzje funkcjonalno-przestrzenne oraz umiejętność uwzględnienia istniejących uwarunkowań urbanistycznych. Projekt wyróżniał się również przemyślanym kształtowaniem przestrzeni publicznej, szczególnie placu miejskiego, oraz właściwym powiązaniem go z pobliską stacją kolejową. Istotnym elementem było także zachowanie możliwości funkcjonowania istniejącego targowiska.
Planowana inwestycja zakłada nie tylko budowę nowego teatru, ale również ogólnodostępnego parkingu w formie garażu podziemnego, który pomieści około 100 samochodów. Projekt ma być realizowany na terenie gminnym, w kwartale ograniczonym ulicami PCK i Broniewskiego oraz linią kolejową i stacją PKP Bielsko-Biała Lipnik.
 
Cały proces projektowy i budowlany jest częścią oferty konkursowej Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) na rok 2029, co podkreśla jego znaczenie dla przyszłości kulturalnej miasta. Nowy obiekt ma stać się centralnym punktem na mapie kulturalnej Bielska-Białej, łącząc funkcje teatru, biblioteki i przestrzeni rekreacyjnej.

Realizacja tej inwestycji ma na celu nie tylko poprawę infrastruktury kulturalnej miasta, ale również zwiększenie komfortu mieszkańców. Zintegrowanie nowoczesnych przestrzeni kulturalnych z funkcjami rekreacyjnymi oraz dostępnością komunikacyjną ma przyczynić się do wzrostu jakości życia w Bielsku-Białej. Projekt nowego Teatru Lalek Banialuka, z zieloną biblioteką i nowoczesnym parkingiem, ma szansę stać się przykładem efektywnego łączenia tradycji z nowoczesnością.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt