Tajemnicza Legenda o Duchu Skrzyńskiego i Zamku na Grojcu

foto. Magia Fotografii_Krzysztof Haase

W Żywcu krąży opowieść o zjawie, która pojawia się na dziedzińcu zamku, tocząc ze sobą wielką beczkę. Ta intrygująca legenda o Skrzyńskich, rycerzach-rozbójnikach, przenosi nas w czasy, kiedy to napadali na karawany kupieckie i orszaki wielmożów. Historia ta, przepełniona dramatyzmem i tajemnicą, wciąż budzi grozę i ciekawość wśród mieszkańców i turystów.

Duch Skrzyńskiego: Rozbójnik na Zamku na Grojcu

Skrzyńscy, znani ze swojej odwagi i bezwzględności, byli postrachem okolicznych terenów. Spytko Skrzyński, władający warownią na Grojcu, był wyjątkowo przebiegły i okrutny. Jego znajomość górskich przesmyków i tajemnych ścieżek pozwalała mu unikać pościgów i sądów, co budziło niepokój nie tylko u lokalnych panów, ale i u samego króla Władysława Jagiellończyka. Wszystko zmieniło się, gdy jeden z jego kamratów napadł na królewską córkę, Elżbietę, mordując jej dwórki. Ten incydent przelał czarę goryczy i skłonił króla do zdecydowanych działań.

Oblężenie Zamku i Kara dla Skrzyńskiego

Zamek na Grojcu stał się celem królewskich oddziałów. Rozpoczęło się długie oblężenie, podczas którego postanowiono złamać obrońców głodem i pragnieniem. Po kilku tygodniach Skrzyńscy zostali zmuszeni do kapitulacji. Spytko Skrzyński, jako herszt rabusiów, nie mógł liczyć na łaskę króla. Skazany na śmierć, został umieszczony w beczce nabitej gwoździami, którą następnie spuszczono z zamkowej góry. Ta brutalna egzekucja szybko rozeszła się po okolicy, a wkrótce potem zaczęły pojawiać się doniesienia o zjawie toczącej beczkę po dziedzińcu zamku.

Legenda i Tajemnice Podziemnych Korytarzy

Legenda głosi, że duch Skrzyńskiego wciąż pokutuje za swoje zbrodnie, tocząc beczkę raz w stronę Grojca, a innym razem w stronę ulic Żywca. Ci, którzy pragną usłyszeć upiorne dźwięki, muszą cierpliwie czekać na czarną noc i nadstawiać uszy. Chociaż zamek na Grojcu nie przetrwał próby czasu, mieszkańcy Żywca wciąż mówią o tajemniczym podziemnym korytarzu, który rzekomo łączył górę z zamkiem. Prawda o tym przejściu pozostaje nieznana, a korytarz wciąż jest przedmiotem spekulacji i fascynacji.

źródło: biblioteka.zywiec.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt