Tabletki z jodkiem potasu w każdej gminie. Jak stosować? Wyjaśniamy.

Zespół Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu informuje, że zakończono działania logistyczne polegające na przekazaniu do wszystkich gmin w powiecie żywieckim preparatu jodku potasu.

Kiedy zażyć tabletkę ?

W przypadku awarii elektrowni jądrowej uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu koniecznie jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu.

Przyjęcie tabletki nasyca tarczyce stabilnym jodem blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu. 

Aby zapewnić odpowiednia ochronne, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu dwóch godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

 

Jak dawkować lek? 

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu.

  • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. dwie tabletki
  • dzieci od 3 do 12 r.ż. jedna tabletka
  • dzieci od 1msc do 3 r.ż. pół tabletki
  • noworodki 1/4 tabletki
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią dwie tabletki

 

W przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego – preparaty jodu zostaną wydane z posiadanych zasobów w wyznaczonych na terenach gmin punktach dystrybucji.

Więcej informacji dotyczącej profilaktyki jodowej – tutaj.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt