Sztuczna inteligencja wesprze Straż Ochrony Kolei w zwalczaniu przestępczości na torach

foto. PKP PLK

Straż Ochrony Kolei i ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR rozpoczęły innowacyjną współpracę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej za pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki nowemu oprogramowaniu AI Shield, opracowanemu przez naukowców z IDEAS NCBR, funkcjonariusze SOK będą mogli bardziej efektywnie wykrywać przestępstwa i wykroczenia, minimalizując utrudnienia w ruchu kolejowym.

AI Shield - Nowe oprogramowanie dla bezpieczeństwa kolei

AI Shield to zaawansowane oprogramowanie oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki współpracy z SOK, naukowcy z IDEAS NCBR mają dostęp do danych i analiz z obszaru kolei, co pozwala na stworzenie narzędzi wspierających działania funkcjonariuszy. To oznacza, że sztuczna inteligencja nie ma na celu zastąpienia ludzi, ale stanowi wsparcie w ich codziennej służbie.

System AI Shield ma nie tylko wspomagać działania prewencyjne, ale także zwiększać wykrywalność sprawców wykroczeń i przestępstw na kolei. W ubiegłym roku na obszarze kolejowym odnotowano ich blisko 7400. AI Shield ma za zadanie minimalizować ryzyko takich zdarzeń poprzez skuteczniejsze wykrywanie sprawców. Dzięki błyskawicznym algorytmom sztucznej inteligencji możliwe będzie szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia, bez konieczności zwiększania liczby patroli. To z kolei przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenie utrudnień w kursowaniu pociągów.

Unikalna przewaga AI w zabezpieczaniu infrastruktury kolejowej

AI nie ma na celu zastąpienia funkcjonariuszy, lecz stanowi wsparcie w ich codziennej służbie. Algorytmy mogą błyskawicznie znaleźć optymalne rozwiązanie w konkretnej sytuacji, poprzez wykorzystanie posiadanych zasobów ochrony – np. podjęcia odpowiednich działań na obszarze kolejowym, gdzie liczba funkcjonariuszy jest ograniczona.

Służby zajmujące się infrastrukturą krytyczną operują na ograniczonych zasobach, a decyzje podejmowane przez ludzi mogą stać się schematyczne i przewidywalne dla sprawców przestępstw. Narzędzia AI nie są narażone na tego typu ograniczenia poznawcze. Sztuczna inteligencja jest zdolna do generowania nieprzewidywalnych planów obronnych, co utrudnia atakującym skuteczne działania.

źródło: informacje prasowe PKP PLK

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt