Szpital Wojewódzki W Bielsku-Białej z nowym sprzętem.

Szpitala Wojewódzki w Bielsku-Białej wzbogacił się o nowy sprzęt warty 63 tysiące złotych. Służyć będzie pacjentom Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Sprzęt, który został przekazany w formie darowizny, to bronchofiberoskop. Urządzenie wykorzystywane do diagnostyki jak i leczenia zmian w obrębie dróg oddechowych. Pozwala oglądać je od wewnątrz.

Przy pomocy bronchoskopu oceniamy, jak wygląda śluzówka dróg oddechowych oraz ilość i charakter wydzieliny. Wydzielinę odsysamy oraz w przypadku podejrzenia zmian zapalnych pobieramy do badania mikrobiologicznego. Identyfikacja czynnika etiologicznego infekcji pozwala nam odpowiednio leczyć pacjenta – mówi dr Szkolny, dodając, że zabieg bronchofiberoskopii jest wykorzystywany również terapeutycznie w przypadku obecności ciała obcego, którego nie można usunąć innymi metodami, jak i zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. – Regularnie do oddziału trafiają pacjenci zachłyśnięci np. treścią pokarmową czy ciałami obcymi.

Kolejnym zastosowaniem bronchofiberoskopu jest zabieg tracheostomii wielokrotnie wykonywany u chorych z Oddziału Intensywnej Terapii oraz chorych z innych oddziałów szpitalnych.

Urządzenie pozwala zidentyfikować miejsce punkcji oraz potwierdzić położenie rurki tracheostomijnej. Obecnie trudno nam sobie wyobrazić pracę w OAiIT bez dostępnego bronchofiberoskopu – podkreśla dr Bożena Szkolny.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Jarmark Św. Wita 2024 w Żywcu

Jarmark Świętego Wita, będący Ogólnopolskim Festiwalem Smaków, to coroczna impreza, która przyciąga miłośników tradycyjnych polskich produktów i rękodzieła z całego

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt