Szczyrk: Nowa kolej linowa, wyciąg i zjeżdżalnia grawitacyjna – przetarg rozstrzygnięty

Już niebawem na Skrzycznem rozpocznie się nowa inwestycja warta 55 mln zł. W ramach projektu powstanie nowa kolej linowa, wyciąg orczykowy oraz zjeżdżalnia grawitacyjna.

Nowa Kolej linowa na Skrzycznem

W miejscu istniejącego, nieeksploatowanego już od dłuższego czasu dwuosobowego wyciągu orczykowego, który kursował z Dolin na szczyt Skrzycznego, powstaje innowacyjna kolejka.

“Na Skrzycznem powstanie nowa kolej kanapowa z siedziskami sześcioosobowymi. Wyciąg będzie miał długość 1150 metrów i ma poruszać się z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Będzie mógł przewieźć tysiąc osiemset osób w ciągu godziny.”

Górna stacja nowej kolejki zostanie usytuowana nieco poniżej szczytowej stacji istniejącej kolejki na Hali Jaworzyna. Taki układ pozwoli narciarzom na wybór jednej z dwóch tras z nowej kolejki: trasy FIS lub trasy Ondraszek, o czym pisaliśmy tutaj. Ważną informacją jest także to, że górny odcinek trasy Ondraszek również zostanie przebudowany w ramach tej inwestycji. Dzięki temu nowa kolejka stanie się kluczowym elementem dla całego ośrodka narciarskiego, oferującym szersze możliwości dla wszystkich odwiedzających.

Dla narciarzy i snowboardzistów ta nowa sześcioosobowa kolejka będzie niezwykle istotna. Będą oni mieli możliwość zjechania ze szczytu Skrzycznego trasą Ondraszek, następnie przejazdu przez Halę Jaworzyna i, korzystając z poszerzonej drogi przy okazji tej inwestycji, dotarcia do nowej kolejki.

Budowę nowej kolejki na zlecenie COSu przejmie włoska firma Leitner, która zwyciężyła w przetargu. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 43 706 381,00 złotych.

Wyciąg i zjeżdżalnia grawitacyjna na Hali Jaworzyna

Jak się okazało, dokładnie ta sama firma wygrała przetarg na budowę wyciągu oraz zjeżdżalni grawitacyjnej na Hali Jaworzyna. 

Planowana jest budowa dwuosobowego wyciągu orczykowego, który będzie miał przepustowość  900 osób na godzinę. Ponadto, w ramach tego projektu, zaplanowano również wytyczenie nowej trasy o długości 400 metrów, której szerokość sięgnie nawet 60 metrów.

Wyciąg narciarski ma spełniać dwie funkcje. W zimie będzie służył narciarzom, a po sezonie będzie obsługiwał zjeżdżalnię grawitacyjną.

Zjeżdżalnia będzie miała 600 metrów długości, a turyści będą mieli możliwość skorzystania z 25 wózków, które będą zjeżdżać w dół z  prędkością nawet 40 kilometrów na godzinę.

Jak wspominaliśmy wcześniej, przetarg na budowę wyciągu oraz zjeżdżalni grawitacyjnej wygrała firma Leitner. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 12 085 594,00 zł

źródło cos.pl / foto: kocjan.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry