Strażnik miejski z Bielska-Białej został skazany – zamordował swoją żonę !

Piotr S. – Strażnik miejski z Bielska-Białej, został skazany. Cztery lata temu zamordował swoją żonę, która była w szóstym miesiącu ciąży. W zeszłym roku adwokaci zabójcy złożyli wniosek o zmianę kwalifikacji czynu. Sąd Najwyższy w Warszawie ogłosił swoją decyzję.

Zabójstwo ciężarnej kobiety w Bielsku-Białej

Przypomnijmy, że tragiczne zabójstwo, które wstrząsnęło lokalną społecznością, miało miejsce w październiku 2019 roku w Bielsku-Białej. W małżeństwie 35-letniego Piotra Sz. i jego żony dochodziło wcześniej do wielu konfliktów. W wyniku jednej z kłótni, Piotr Sz. udusił swoją żonę, która wówczas znajdowała się w szóstym miesiącu ciąży. Następnie zamaskował ciało w folię i wywiózł je samochodem do lasu na Śląsku. Piotr Sz. zawiadomił policję o zaginięciu żony, która miała tego dnia udać się do lekarza. Na miejsce zdarzenia zostali skierowani policjanci, a poszukiwania włączyli się również członkowie rodziny i przyjaciele zaginionej kobiety. Dochodzenie i działania operacyjne prowadził wydział kryminalny KMP w Bielsku-Białej pod nadzorem prokuratury. Ciało zostało odnalezione przez przypadkowego przechodnia.

Wniosek o kasację

Wniosek o kasację w sprawie skazania Piotra Sz. argumentował przekonaniem, że powinna zostać zmieniona kwalifikacja czynu na zabójstwo w afekcie, co skutkowałoby zmniejszeniem odpowiedzialności karnej do 10 lat więzienia. Chociaż decyzja o skazaniu sprawcy na karę dożywotniego pozbawienia wolności została podjęta, sąd uznał ten wniosek za bezzasadny. Sędzia Dariusz Kala wyjaśnił, że silne wzburzenie nie może stanowić usprawiedliwienia, jeśli przyczyną afektu jest zdarzenie, zjawisko lub konflikt w dużej mierze spowodowane przez samą osobę popełniającą czyn. W tym przypadku Piotr Sz. dopuścił się zdrady małżeńskiej w czasie, gdy jego żona była w ciąży, co zostało uznane za decydujący czynnik przyczyniający się do kryzysu i ostatecznie tragedii.

Analiza prawna i argumenty sędziego

Decyzja sędziego Kali oparta była na analizie przepisów prawa dotyczących odpowiedzialności karnej za czyny zabronione. W polskim kodeksie karnym zabójstwo w afekcie jest traktowane jako okoliczność łagodząca, która może skutkować zmniejszeniem wymierzonej kary. Jednakże w przypadku, gdy sprawca wywołał sytuację, która doprowadziła do afektu, sąd ma prawo uznać, że takie wzburzenie nie jest usprawiedliwione. Sędzia Kala wskazał, że zdrada małżeńska ze strony Piotra Sz. w czasie ciąży jego żony była czynnikiem, który przyczynił się do konfliktów w małżeństwie i ostatecznie doprowadził do tragicznego zdarzenia.

Wniosek odrzucony - wyrok dożywocia podtrzymany

Wniosek o kasację w przypadku skazanego zabójcy, który argumentował zmianą kwalifikacji czynu na zabójstwo w afekcie, został odrzucony przez sąd. Decyzja ta była oparta na analizie przepisów prawa oraz ustaleniu, że zdrada małżeńska ze strony sprawcy była głównym czynnikiem prowokującym konflikt i wzburzenie, co wykluczało usprawiedliwienie czynu. Sąd utrzymał karę dożywotniego pozbawienia wolności dla Piotra Sz., wskazując na konsekwencje jego działania. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry