Starlink. ,,Kosmiczny pociąg” Elona Maska kolejny raz rozświetli niebo! Kiedy oglądać?

Z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę aż 22 satelitów, których założycielem jest Elon Musk. Sznur tych satelitów będzie kolejny raz widoczny nad naszym niebem.

Co to są Starlinki?

Starlinki to satelity firmy Elona Muska, Space X. Obecnie krążą one po orbicie okołoziemskiej, nadając sygnał szerokopasmowego internetu, który można odbierać za pomocą anteny satelitarnej. To rewolucyjne rozwiązanie, które ma na celu dostarczenie szybkiego internetu na obszarach, gdzie tradycyjne połączenia są niedostępne lub niewystarczające.

Koncepcja jest taka: umieścić na orbicie ok. 12 tys. satelitów, które będą w stanie dostarczyć superszybki internet do dowolnego miejsca na naszej planecie, niezależnie od infrastruktury naziemnej – wyjaśnia Karol Wójcicki z bloga Z głową w gwiazdach.

Na chwilę obecną w przestrzeni kosmicznej znajduje się już około czterech tysięcy Starlinków. To tej imponującej liczby, dwa tygodnie temu dołączyło 21 satelitów. Teraz dołączy 22 kolejnych, które zostały wystrzelone 25 września 2023 roku.

Przelot Starlinków nad Polską

To wyjątkowe wydarzenie będzie miało miejsce od poniedziałku do środy.

  • Pierwsza odsłona przelotów 25 września o 19:36 z zachodu na wschód przez całe niebo.
  • We wtorek, 26 września, przelot będzie widoczny o godzinie 19:41 również na całym niebie.
  • W środę, 27 września, Starlinki widoczne będą o godzinie 19:46 przez zenit z zachodu na wschód.

Jak odnaleźć "Kosmiczny Pociąg" Starlinków na niebie?

Możliwe, że teraz zastanawiasz się, jak można odnaleźć te małe punkty światła na nocnym niebie. Okazuje się, że to zadanie jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Satelity Starlink poruszają się po orbicie w długim sznurze, zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk, jeden za drugim. Dzięki temu stosunkowo szybko przecinają niemal całe niebo.

Jeśli chcecie zobaczyć przelot Starlinków, warto udać się na zachodnią część nieba, skąd satelity będą przemieszczać się w kierunku zenitu. Wypatrzenie ich gołym okiem, przy dobrej pogodzie, nie powinno stanowić żadnego problemu. Jednak oczywiście na czas obserwacji najlepiej udać się pod stosunkowo ciemne niebo, z dala od miejskiego światła, aby widok był jeszcze bardziej spektakularny.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry