Średniowieczny Turniej Rycerski w Grodźcu Śląskim: Historia, Rekonstrukcje i Atrakcje

Foto: Materiały Prasowe

W dniach 6-8 września 2024 roku Grodziec stanie się areną niezwykłego wydarzenia, które przeniesie uczestników w czasy średniowiecza. W ramach obchodów 660. rocznicy słynnego zjazdu europejskich władców, znanego jako „Uczta u Wierzynka”, odbędzie się tam Średniowieczny Turniej Rycerski. Wybór Grodźca nie jest przypadkowy – miejsce to historycznie związane jest z trasą, którą przemierzali monarchowie zmierzający do Krakowa, korzystając z gościnności Piastów cieszyńskich.

Średniowieczny Turniej Rycerski w Grodźcu

Średniowieczny Turniej Rycerski w Grodźcu rozpocznie się już w piątek, 6 września 2024 roku. Tego dnia, od godziny 15:00 do 20:00, przybywać będą grupy rekonstrukcji historycznej, które będą rozbijać swoje obozowiska, przygotowując się do dalszych atrakcji.

Główne wydarzenia będą miały miejsce w sobotę, 7 września. Już od 10:00 rano, pod Grodziecką Twierdzą ruszy jarmark rzemieślniczy, na którym odwiedzający będą mogli zakupić tradycyjne wyroby. Oficjalne otwarcie turnieju nastąpi o godzinie 12:00, kiedy to zostaną zaprezentowane grupy rekonstrukcji historycznej. Tego samego dnia odbędą się również warsztaty walki mieczem, rapierem i szablą, organizowane przez „Szkołę Fechtunku Gryf z Bielska-Białej”. Warto zaznaczyć, że liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, a zapisy odbędą się na miejscu.

Sobota będzie także dniem turniejów rycerskich. W godzinach 13:00-15:00 odbędzie się turniej w kategorii miecza i tarczy, natomiast od 16:00 do 17:00 zawodnicy zmierzą się w walce na miecze długie. Wieczór uświetni zabawa zręcznościowa „Złap rycerzu wianka”, koncert fletowy „Ad Ducis Tessinensis Gloriam” oraz widowiskowy teatr ognia w wykonaniu zespołu „Ogniki”.

W niedzielę, 8 września, jarmark rzemieślniczy będzie kontynuowany od 10:00 do 14:00. Od rana odbędzie się także turniej łuczniczy, a dzieci będą mogły wziąć udział w kursie tworzenia papierowego smoka, prowadzonym przez Pawła Gołucha. Zwieńczeniem turnieju będzie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród o godzinie 13:00.

Dlaczego warto odwiedzić Grodziec podczas Turnieju Rycerskiego?

Średniowieczny Turniej Rycerski w Grodźcu Śląskim to wyjątkowe wydarzenie, które łączy historię z rozrywką dla całej rodziny. Dzięki bogatemu programowi, uczestnicy mogą nie tylko poznać średniowieczne rzemiosło, ale także wziąć udział w różnorodnych atrakcjach, takich jak warsztaty fechtunku, turnieje rycerskie, koncerty oraz teatr ognia. To doskonała okazja, by zanurzyć się w klimacie średniowiecza i doświadczyć na własnej skórze, jak wyglądało życie w dawnych czasach.

Dodatkowo, historyczne tło związane z rocznicą „Uczty u Wierzynka” nadaje temu wydarzeniu wyjątkowy charakter. Grodziec Śląski, będący częścią historycznego szlaku prowadzącego do Krakowa, przypomina o swojej dawnej roli jako ważnego punktu na mapie Księstwa Cieszyńskiego.

Program Wydarzenia

Piątek, 6 września 2024:

  • 15:00 – 20:00: Przyjazd grup rekonstrukcji historycznych i rozbijanie obozowiska.

Sobota, 7 września 2024:

  • 10:00 – 18:00: Jarmark rzemieślniczy „Pod Grodziecką Twierdzą”.
  • 12:00: Oficjalne rozpoczęcie turnieju i prezentacja grup rekonstrukcji historycznej.
  • 12:30: Warsztaty walki mieczem, rapierem i szablą – „Szkoła Fechtunku Gryf z Bielska-Białej” (zapisy na miejscu, liczba uczestników ograniczona).
  • 13:00 – 15:00: Turniej rycerski w kategorii miecza i tarczy.
  • 16:00 – 17:00: Turniej rycerski w kategorii miecza długiego.
  • 18:00: Złap rycerzu wianka – dworska zabawa zręcznościowa.
  • 19:00: Koncert fletowy „Ad Ducis Tessinensis Gloriam”.
  • 20:00: Teatr ognia – zespół „Ogniki”.

Niedziela, 8 września 2024:

  • 10:00 – 14:00: Jarmark rzemieślniczy „Pod Grodziecką Twierdzą”.
  • 10:00 – 12:30: Turniej łuczniczy.
  • 12:30: Kurs tworzenia papierowego smoka (dla dzieci) – prowadzenie: Paweł Gołuch.
  • 13:00: Ogłoszenie wyników turnieju i wręczenie nagród.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt