Spotkanie z himalaistą i alpinista Januszem Gołąbem.

spotkanie z Januszem Gołąbem

Spotkanie z Januszem Gołąbem – alpinistą i himalaistą, pierwszym człowiekiem, który stanął zimą na wierzchołku Gaszerbruma I (8068 m, wspólnie z Adamem Bieleckim). Spotkanie odbędzie się 1 grudnia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Milówce.

Janusz Gołąb urodzony w 1967 roku, wspina się od szesnastego roku życia. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który zyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek. Ekipa ta w latach 90. XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu.

Wspinał się bardzo aktywnie w Tatrach, Alpach. Dokonywał także ekstremalnych wspinaczek na Alasce, w Grenlandii, w Patagonii, Tiensztan. Zdobył szczyty w paśmie górskim Karakorum ( K2 oraz  Gaszerbrum I). 

Janusz Gołąb za dokonania wspinaczkowe odznaczony został Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. W 1999 r. wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem otrzymał nagrodę „Kolosy” za zdobycie wschodniej ściany Kedar Dome w Garhwalu, w Indiachjednej z najtrudniejszych ścian w Himalajach. 25 kwietnia 2015 prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Janusza Gołąba Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”.

spotkanie z Januszem Gołąbem

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt