Bielsko-Biała kontynuuje swoje starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W lutym mieszkańcy miasta będą mieli kolejną szansę na zaangażowanie się w te fascynujące inicjatywy, dzięki tematycznym wtorkom i nowej serii Poznaj Projekty.
Historia podkoszulki i Miasto z odzysku. Pierwsze spotkanie już za nami
1 lutego poznano projekty: Historia podkoszulki i Miasto z odzysku.
Spektakle – performanse artystyczne opowiadające historię jednej koszulki/swetra/sukienki – w wykonaniu teatrów ulicznych i młodzieżowych to clou Historii podkoszulki. Co się za tym kryje? Spektakle będą przedstawiać cykl życiowy ubrań, od wyprodukowania przez noszenie po wyrzucenie ich na śmietnik. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na wpływ przemysłu modowego na środowisko naturalne.
Miasto z odzysku to makieta miasta z odpadów z publicznej zbiórki miejskiej. Jej konstruktorzy, pod okiem opiekunów, zmierzą się z wyzwaniami klimatycznymi, przed którymi stoją dziś miasta. Całość będzie prezentowana w formie wystawy.
Oba te projekty to splot świadomości i wiedzy. Mogą pomóc nam lepiej zrozumieć świat i jego złożoność, a zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli przewidzieć konsekwencje naszych działań i dokonać świadomych wyborów.
Tematyczne Wtorki – Rozmowy o Wyzwaniach
Wtorki w Biurze Informacyjnym ESK 2029 w Punkcie 11, przy ul. 11 Listopada 24 o godzinie 16.00, to czas na dyskusje dotyczące kluczowych wyzwań stojących przed Bielsko-Białą. Każde spotkanie koncentruje się na innym temacie i grupie zainteresowań, zapraszając wszystkich mieszkańców do udziału.
-
6 lutego – Sprawy ważne dla kobiet:
-
13 lutego – Obcokrajowcy w Bielsku-Białej (Gruzja, Bałkany, Azja i Afryka)
-
20 lutego – Zdrowie psychiczne
-
27 lutego – Organizacje pożytku publicznego
Poznaj Projekty – Wprowadzenie do ESK2029
Seria Poznaj Projekty, która odbędzie się w czwartki o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32, ma na celu przybliżenie obszernego programu roku obchodów ESK2029 – efektu pomysłów mieszkańców, ankiet, szkoleń, debat i konsultacji. Program ten składa się z 30 projektów, z którymi mieszkańcy miasta będą mogli się bliżej zapoznać. Każde spotkanie będzie poświęcone dwóm lub trzem z nich.
-
1 lutego – Historia podkoszulki i Miasto z odzysku
-
8 lutego – Prawda subiektywna i Pralnia narracji
-
15 lutego – Zmysły Europy i Smaki odtworzone
-
22 lutego – Kształt natury i Basecamp Szyndzielnia
-
29 lutego – Stereotypy, Mapa wolności i Podróż w głąb