Sopotnia Wielka pierwszą w Polsce lokalizacją o prestiżowym statusie Dark Sky Community!

11 listopada 2023 roku to szczególny dzień dla Sopotni Wielkiej w gminie Jeleśnia. W tym dniu światowa organizacja Dark Sky International ogłosiła ją pierwszą w Polsce i dziesiątą w Europie statusem Dark Sky Community.

Dark Sky Community: Co to takiego?

Dark Sky Community to miasto, gmina lub inna społeczność, która wyróżnia się zaangażowaniem w ochronę nocnego nieba. Sopotnia Wielka na Żywiecczyźnie zdobyła ten zaszczytny tytuł poprzez surowe przepisy dotyczące oświetlenia zewnętrznego, edukację społeczności oraz wsparcie obywatelskie dla ciemnego nieba. 

Już w 2020 roku Sopotnia Wielka wyróżniała się pionierskimi działaniami na rzecz ochrony ciemnego nieba. Dlatego została miejscem realizacji projektu Dark Sky Community.

Nadmiar Sztucznego Światła w Polsce

Nadmiar sztucznego światła staje się coraz bardziej uciążliwy, dotykając nie tylko mieszkańców aglomeracji, ale także osób w małych wsiach i miasteczkach. Obserwatorzy nocnego nieba i nocnej fauny alarmują, publikując niepokojące informacje na różnych platformach internetowych.

Polska, jest jedną z najbardziej rozświetlonych miejsc w Europie, przez co wszyscy tracimy piękno nocnego, gwiaździstego nieba. Dlatego musimy podjąć działania na rzecz zrównoważonej polityki oświetlenia – zmiany przepisów dotyczących oświetlenia zewnętrznego. 

W 2004 roku zarząd stowarzyszenia POLARIS – OPP z siedzibą w Sopotni Wielkiej uchwalił (jako pierwsza organizacja w kraju) powołanie oficjalnego programu Ciemne Niebo, którego cele zostały określone w kilku podstawowych punktach.

Źródło: Ciemne Niebo Polska, Urania

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt