Cała Polska była wstrząśnięta tragedią Izabeli z Pszczyny, która zmarła w 22. tygodniu ciąży we wrześniu 2021 roku, powodując falę protestów w całym kraju. Kobieta trafiła do Szpitala Powiatowego w Pszczynie, jednak mimo jej pogarszającego się stanu zdrowia, lekarze nie podjęli decyzji o przerwaniu ciąży. Trzech medyków stanie teraz przed sądem, odpowiadając za nieumyślne spowodowanie jej śmierci – informuje „Rzeczpospolita”
Śmierć Izabeli z Pszczyny
Przypomnijmy, kobieta zgłosiła się do Szpitala Powiatowego w Pszczynie po odstawieniu wód płodowych, przy czym wcześniej u płodu stwierdzono wady rozwojowe. Śmierć spowodowana została wstrząsem septycznym, co wzbudziło poważne zarzuty ze strony rodziny, oskarżającej lekarzy o zbyt długie opóźnienie w zakończeniu ciąży.
Po tych tragicznych wydarzeniach, sprawa Izabeli wywołała falę protestów w całej Polsce, kierując społeczną uwagę na kwestie praw reprodukcyjnych i zaostrzenia przepisów aborcyjnych.
Sądowy proces oraz kontrowersje w sprawie Izabeli z Pszczyny
Trzech lekarzy, w tym ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego powiatowego Szpitala Joannitas w Pszczynie, stanie przed sądem o nieumyślne spowodowanie śmierci kobiety, narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieudzielenie pomocy. Śledztwo, trwające dwa lata, zakończyło się wnioskami prokuratury w Katowicach, wskazując na niezgodne z procedurami działania lekarzy.
Wyniki śledztwa wskazują na nieprawidłowości w działaniu lekarzy, co miało tragiczne konsekwencje. Sądowy proces przynosi światło na te zdarzenia, stawiając pytania o etykę medyczną i decyzje dotyczące zdrowia kobiet w ciąży.
W obliczu tych wydarzeń, polityka dotycząca prawa do aborcji staje się jeszcze bardziej kontrowersyjna. Społeczeństwo podzielone jest pomiędzy zachowanie życia płodowego a prawa kobiet do decydowania o swoim ciele i zdrowiu.
Oskarżenia wobec Lekarzy
Oskarżeni lekarze, Andrzej P., Krzysztof P. i Michał M., stanęli w obliczu zarzutów, jednak nie przyznają się do winy. Kategorycznie podkreślają, że w przypadku pacjentki Izabeli z Pszczyny postępowali zgodnie z ustalonymi procedurami medycznymi.
Warto jednak zaznaczyć, że wbrew zapewnieniom lekarzy, opinia biegłych oraz wyniki kontroli przeprowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz rzecznika praw pacjenta przeczą temu stanowisku.
Nie tylko prokuratura przedstawiła zarzuty wobec lekarzy. Również zastępca okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Katowicach zdecydowanie podjął kroki. Oskarżenia te dotyczą rzekomego naruszenia ustawy o zawodzie lekarza i Kodeksu Etyki Lekarskiej.
źródło: Rzeczpospolita