Kolejny raz naszą okolicę nawiedziła potężna burza, która pozostawiła za sobą szereg skutków i interwencji. W nocy z 26 na 27 sierpnia, strażacy w powiecie bielskim i żywieckim pracowali nieustannie, reagując na potrzeby społeczności po przejściu burzy.
Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie wydało najwyższe, trzeciego stopnia ostrzeżenie przed burzami, gradem, silnym wiatrem oraz deszczem. To ostrzeżenie było sygnałem dla mieszkańców i służb ratunkowych, że nadchodzi poważne zagrożenie. Również Łowcy Burz Podbeskidzie na swoim profilu Facebookowym przekazywali informacje o istniejących zagrożeniach, zwracając uwagę na potrzebę ostrożności.
Burza, która przeszła przez nasz region, wywołała ogromne zniszczenia i problemy. W sumie, odnotowano ponad 80 interwencji straży pożarnej na terenie powiatów bielskiego i żywieckiego.
Skutki gwałtownych burz w powiecie żywieckim i bielskim
Do godziny 6:00 27 sierpnia, straż pożarna województwa śląskiego wykonała aż 317 interwencji, z czego 46 przypadło na powiat żywiecki, a 35 na powiat bielski. Głównym celem tych działań było usuwanie skutków silnych wiatrów oraz usuwanie wody z zalanych budynków, posesji i dróg. Prace koncentrowały się także na udrażnianiu przepustów, które zostały zablokowane w wyniku intensywnych opadów.
Dwie z interwencji były związane z uszkodzeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych w wyniku burzy. W miejscowościach Pewel Mała (powiat żywiecki) oraz Rybarzowice (powiat bielski), budynki te ucierpiały z powodu uszkodzenia poszycia dachu, co spowodowało zalanie wnętrz.
Niestety, burza nie ominęła również wydarzeń kulturalnych. Uczestnicy Męskiego Grania, corocznego muzycznego festiwalu, musieli przedwcześnie opuścić teren imprezy ze względów bezpieczeństwa. Koncert został przerwany, a ludzie zostali ewakuowani.
Problemy dzień wcześniej na Linii Kolejowej i Drodze Ekspresowej
Już dzień wcześniej, 26 sierpnia, skutki burzy wpłynęły na ruch kolejowy. Linia kolejowa Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce została zablokowana z powodu osunięcia się skarpy i zalania torów. Wstrzymano ruch pociągów, a podróżni byli zmuszeni skorzystać z zastępczej komunikacji autobusowej. Również droga ekspresowa S1 w Lalikach, niedaleko granicy ze Słowacją, była zablokowana na godzinę z powodu zerwanych kabli energetycznych.
Zalane drogi w Wiśle
Brak energii elektrycznej
Niedziela rano przyniosła kolejne wyzwania – wiele stacji i gospodarstw domowych było pozbawionych energii elektrycznej. Tauron, jeden z głównych dostawców energii, wydał komunikat informujący o wyłączeniach prądu obejmujących powiaty bielski i żywiecki.
Na skutek burzy wyłączenia obejmują powiaty bielski , żywiecki, suski , wadowicki , oświęcimski . Ze względu na dużą ilość awarii w sieci, czas oczekiwania na połączenie z konsultantem 991 jest wydłużony. W przypadku zgłoszenia zagrożenia życia prosimy oczekiwać na połączenie. – czytamy w komunikacie