Skandal wokół Grzegorza Pudy: NIK zgłasza podejrzenia popełnienia przestępstwa!

foto. FB Grzegorz Puda

Grzegorz Puda, 40-letni polityk PiS z Bielska-Białej, znalazł się w centrum skandalu. Najwyższa Izba Kontroli zgłasza podejrzenia popełnienia przestępstwa z udziałem Pudy, europosła Adama Bielana oraz dyrektora NCBR Jacka Orła.

Grzegorz Puda podejrzany o przestępstwa

Grzegorz Puda, polityk Prawa i Sprawiedliwości z Bielska-Białej, znany z pełnienia funkcji ministra funduszy i polityki regionalnej, obecnie znajduje się w centrum uwagi mediów i śledczych. To już nie pierwszy raz, gdy jego nazwisko pojawia się w kontekście kontrowersji.

Jak ustalił tvn24.pl, najnowszy rozdział sprawy Pudy związany jest z działalnością Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zgłasza uzasadnione podejrzenia przestępstwa w związku z działaniami europosła Adama Bielana, byłego ministra Grzegorza Pudy oraz dyrektora NCBR, Jaceka Orła. NIK przygotowała zawiadomienie do prokuratury  ws. m.in. przekroczenia uprawnień przez posła do Parlamentu Europejskiego, działania na szkodę interesów NCBiR i publikowania materiałów niejawnych (ujawnienia danych i fragmentów nagrań z posiedzeń komisji oceniającej wniosek jednej z firm starających się o dofinansowanie). 

“NIK zwraca uwagę, że Puda spowodował przyznanie Pawlikowskiemu w lipcu 2023 r. stanowiska prezesa NCBR+, czyli spółki córki NCBR, choć ta decyzja należała do rady nadzorczej” – czytamy. W ocenie NIK minister również w ten sposób przekroczył swoje uprawnienia.

Wcześniejsze kontrowersje

To jednak nie pierwszy raz, gdy Grzegorz Puda znajduje się w centrum kontrowersji. W ubiegłym roku dziennik “Wyborcza” ujawniła, że z ministerstwa kierowanego przez Pudę został zwolniony urzędnik z powodu niezapewnienia obsługi VIP na lotnisku. To wywołało oburzenie innych polityków, którzy nazwali to działanie skandalem. Wówczas spekulowano, że minister Puda może stracić stanowisko, jednak ostatecznie został przeniesiony na nowe stanowisko ministra funduszy i polityki regionalnej.

Mimo kontrowersji, Grzegorz Puda odniósł sukces w ostatnich wyborach, zdobywając mandat posła. W okręgu bielskim numer 27 zebrał imponującą liczbę głosów – 33 728. Jednak obecny skandal wokół NCBR z pewnością rzuci cień na jego karierę polityczną.

Źródło: wyborcza.pl/money.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt